Pokud se cizinec vydá do Chorvatska v sezoně, je obtížné dostat se na místo, kde byste neslyšeli češtinu a nenarazili na Čechy.
K pobřeží Jadranu každoročně míří statisíce českých turistů - odhad letošního roku je přes 800 tisíc. Čechy v Chorvatsku láká možnost domluvit se, pobřeží nabízející krásné koupání a pohostinnost místních lidí, kteří odpouštějí neformální chování. Češi objevili Chorvatsko už v polovině 18. století, kdy nastalo jejich 150 let trvající postupné stěhování do města Daruvaru v západní Slavonii. V tomto malebném lázeňském městě dodnes můžete navštívit školku Ferdy Mravence, napít se piva Staročeško nebo přečíst si místní český časopis. Češi patřili i mezi první organizované turisty na Jadranu a vytvořili z něho svůj dovolenkový ráj. Velmi oblíbeným letoviskem býval ostrov Vis ve střední Dalmácii. U zrodu vyhlášených přímořských lázní Brela v roce 1932 stála dáma z Prahy. Češi postavili hotel Mlini ve stejnojmenném letovisku jižně od Dubrovníku. A byli i prvními hosty na poloostrově Pejlešac, když tam v roce 1923 postavili stanové městečko.
Jezdíme sem prostě jako domů a máme zde kus svého srdce. Počet klientů, kteří jezdí na „svá“ místa, ke „svým“ domácím, se neustále zvyšuje a je založen na přátelství. A kdybyste při své dovolené měli pocit, že vám už čeština a Češi lezou i ušima, máte šanci si užít se svým rozpočtem 50 tisíc korun dva týdny s kamarády nebo rodinou na majáku (www.lighthousescroatia.com), kde máte garanci soukromí naprosto od všech.
Autor, foto: Zuzana Suttnerová