Reje masek, zabijačkové hody, ukázky starých tradic a bály všeho druhu ovládnou o víkendu města i vesnice v celé České republice. V posledních letech se tradice obnovují i tam, kde už dávno zanikly. Masopust, jenž má souvislost s církevním koloběhem roku, je dnes vnímán především jako příležitost k zábavě, bezmeznému hodování a hýření. Organizátoři v něm vidí hlavně lákadlo pro turisty.
Masky vyrazí do ulic v Praze, Brně, Plzni, Roudnici nad Labem, Jihlavě, Hradci Králové a na mnoha dalších místech. Masopust je období od svátku Tří králů, který připadá na 6. ledna, do začátku čtyřicetidenního velikonočního půstu, tedy Popeleční středy. V minulosti vrcholil v úterý, které se kdysi drželo jako sváteční den. Těsně před půlnocí končil masopustní rej, při němž se pohřbívala maska Masopustu nebo boha vína Bakcha. V současnosti se oslavy konají většinou v sobotu.
Průvod masek v Praze 1 doprovodí například Pražský pouťový orchestr a vyrazí po půl druhé od hostince U Černého vola na Loretánském náměstí. Přes "aklimatizační zastávky" v hospodě U Dvou slunců, v krčmě U Krále brabantského, v pivnici U Hrocha, v malostranské Caffeterii a kavárně Starbucks zamíří na Kampu, kde budou stánky s koblihami, grogem, gulášem, medovinou a jitrnicemi. Reji masek budou až do šesté hrát skupiny Dívčí šraml, Hogo Fogo, Romano Trajo a Rock'n'roll Gang.
Klobásy, grilovaná vepřová šunka, cmunda a zabijačkové pochoutky, které mají návštěvníkům připomenout tradici českého masopustu, začali trhovci nabízet už ve čtvrtek na Staroměstském náměstí. Zůstanou tři neděle, příští týden by měla vystoupit cimbálová muzika, harmonikáři, zazní i staročeské písničky v podání "frajerů z galerky".
V sobotu začne v paláci Akropolis odpoledním maškarním dětským bálem masopust také na Žižkově. Hlavní masopustní průvod ale vyrazí až v úterý z náměstí Jiřího z Poděbrad přes Mahlerovy sady k žižkovské radnici na Havlíčkově náměstí. Smíchovský masopust v parku Portheimka začne až v sobotu 20. února. Trhy podle mluvčího Prahy 5 Radovana Myslíka oživí maškary, komedianti, žongléři, ale i lidová řemesla, různé hry a soutěž o krále imitátorů. Zahraje například Čechomor nebo Moravanka.
Foto: ČTK