Sinice útočí aneb <span>10 nejhorších</span> koupališť v Česku

Relax
18. 7. 2008 07:00
Sinice představují riziko - od zarudnutí očí až po střevní potíže.
Sinice představují riziko - od zarudnutí očí až po střevní potíže.

Brněnská přehrada pokrytá sinicemi.Některá česká koupaliště bojují s nadměrným výskytem sinic. Nejvážnější situace je v Brněnské přehradě, kde minulý týden hygienici zakázali koupání. Důvodem bylo masivní rozmnožení sinic.

Na první pohled se zdá, že téhle vodě nic není. Přesto hygienici koupání v Brněnské přehradě zakázali. Důvod? Přemnožení sinic. "Přestože jsme v novinách četli, že se tam nemůžeme koupat, viděli jsme, že ve vodě několik lidí plavalo," uvedla Jarmila Randulová z Brna. Podle jejích slov policie přehradu vůbec nehlídá.

Kontrolu vody v přehradě provedli odborníci z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje. "Další odběry jsou připravené na příští pondělí, ale zatím jsme zákaz koupání nezrušili," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ředitel hygieniků v Brně Jan Mareček.

 10 nejhorších koupališť

* Brněnská přehrada - hygienici zde minulý týden zakázali koupání

* Rybník Vajgar v Jihočeském kraji - voda je pro koupání nevhodná

* Hostivařská přehrada v Praze - zhoršená jakost vody

* Okrouhlík na Vysočině - masivní výskyt sinic především u pláže

* Kachlička na Vysočině - zde hygienici rovněž vyhlásili zákaz koupání

* Rozkoš v Královéhradeckém kraji - hygienici zjistili výskyt sinic a indikátorů obecného a fekálního bakteriálního znečištění

* Dubice v České Lípě - letošní zákaz koupání je totožný s předchozími roky

* Heřmanice v Libereckém kraji - provozovatel koupaliště ukončil provoz z důvodu nevyhovující jakosti vody

* Podhájí v Domažlicích - i tady je voda ke koupání nevhodná

* Vyžlovka u Kostelce nad Černými lesy - nadměrný výskyt netoxických druhů sinic  

(není řazeno dle kvality vody)

Hygienici také nedoporučují koupat se v rybníku Vajgar v Jindřichově Hradci. "Analyzovali jsme zde zvýšený počet buněk sinic, a proto jsme nedoporučili koupání a provozování vodních sportů. Zdravotní dopady po pobytu v takovéto vodě mohou být různé a opravdu široké - od zarudnutí očí přes kožní reakce a rýmu až po střevní či žaludeční potíže, horečnatá onemocnění nebo  zánětlivá onemocnění očí a uší," informoval František Kotrba z hygienické stanice v Českých Budějovicích.

Špatná kvalita vody je také v Praze na přírodních koupalištích, především na Hostivařské přehradě a Šeberáku. Oborníci v těchto oblastech koupání nedoporučují zvlášť citlivým skupinám, jako jsou alergici, děti nebo těhotné ženy. Kvůli přemnožení sinic platí zákaz koupání také ve Vyžlovce u Prahy.

Na Vysočině trvá kvůli sinicím zákaz koupání v rybnících Kachlička a Okrouhlík na Havlíčkobrodsku, kde pláže obou koupališť zapáchají. Počet sinic roste i v rybníku Peklo na Jihlavsku.

Hygienici: Po koupání se osprchujte 

V Karlovarském kraji jsou zatím všechny sledované koupací plochy s výjimkou pláže Rolava čisté. Podle posledního měření se však zhoršila kvalita vody právě v rolavském brouzdališti, kde odborníci s jakostí vody nejsou spokojeni. To znamená, že je zde mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže.

Voda v Podhájí u Domažlic je rovněž ke koupání nevhodná. Stav neodpovídá hygienickým požadavkům a pro návštěvníky a uživatele představuje zdravotní riziko. Stejná situace je v koupací oblasti Rozkoš na Královéhradecku, kde byl kromě sinic zjištěn také zvýšený stav fekálního bakteriálního znečištění.

Sinice představují riziko - od zarudnutí očí až po střevní potíže.Nezávadná jsou přírodní koupaliště v Moravskoslezském, Pardubickém a Ústeckém kraji. Drobné nedostatky zjistili hygienici pouze v jezeře Chmelař v Úštěku na Litoměřicku a na koupališti v Jetřichovicích na Děčínsku. Obyvatelé i návštěvníci Olomouckého kraje se mohou těšit z dobré kvality vody v jezeře Poděbrady u Olomouce a ve vodní nádrži Plumlov.

Proč jsou sinice nebezpečné?

Sinice obsahují látky, které způsobují alergie. U koupajícího se člověka, podle toho, jak je citlivý a jak dlouho ve vodě pobývá, se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma. Alergické reakce mohou vyvolat i některé řasy.

Sinice mohou produkovat i různé jedovaté látky. Podle toho, kolik a jakých toxinů se do lidského těla dostane, se liší i projevy: od lehké akutní otravy, která se projevuje střevními a žaludečními potížemi, nebo bolesti hlavy až po vážnější jaterní problémy. Není sice známo, že by na otravu sinicemi při vodní rekreaci někdo zemřel, ale vyskytly se případy úhynu zvířat, která pila vodu obsahující sinice.

Foto: brno.cz, profimedia.cz

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ