Skanzenem prošly masopustní maškary ze Studnice

Relax
27. 1. 2018 14:28
Záběr z minulého roku.
Záběr z minulého roku.

Areálem skanzenu na Veselém Kopci na Chrudimsku v sobotu dopoledne prošel masopustní průvod obyvatel ze Studnice u Hlinska. Masopustní obchůzka maškar putovala areálem již pošestadvacáté. "Za dopoledne se na obchůzku přijelo podívat kolem 1000 návštěvníků," řekla vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová. Masopustní průvody masek z Hlinecka jsou od roku 2010 zapsány na seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Správnou atmosféru masopustnímu veselí letos ve skanzenu dodaly sníh a teplota mírně pod nulou. Do samotného průvodu se zapojilo kolem 30 lidí včetně muzikantů. "V každém stavení masky zatancovaly a zažertovaly s diváky. Přivítali je hospodyně a hospodář, kteří se pak věnovali jako průvodci návštěvníkům," řekla Vojancová. Druhá obchůzka je plánovaná na 13.00, závěrečný obřad symbolického porážení kobyly se uskuteční od 15.00.

Rej masek patří v regionu k obyčejům tradovaným obyvateli od konce 19. století. Kromě Studnice jej spontánně dodržují a předávají na další generace lidé například z Hamrů či Vortové. Obchůzka začíná povolením, které poskytuje zástupce obce, skanzenu. Mezi tradiční masky patří laufr, žena, turek, slaměný, ras s kobylou, kominík, kramář. Lidé se musejí připravit i na jejich žerty, ke kterým patří pomazání obličeje zvláštním mazadlem. Závěrečná obřadní porážka a následné vzkříšení kobyly symbolizuje zahánění zimy, konec něčeho špatného, a uvítání jara jako začátku nového období.

Dnešní masopustní průvod byl první letošní akcí v areálu skanzenu, který se pro návštěvníky znovu otevře až 21. dubna programem k zahájení sezony nazvaným Není bylina, aby na něco nebyla. "Lidem ukáže využití bylinek v lidové stravě, léčení i obyčejích," řekla Vojancová.

Soubor lidových staveb Vysočina, který tvoří vedle skanzenu na Veselém Kopci i menší skanzen Betlém v Hlinsku, si loni prohlédlo nejvíce lidí od roku 2008. Celkem loni přišlo 81 613 návštěvníků, předloni jich bylo necelých 74 tisíc. Skanzen je nejnavštěvovanější státní památkou v Pardubickém kraji

Autor: ČTK Foto: ČTK , Taneček David

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Ideální tipy na cesty

Relax
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ