Sladká dovolená v jižní Dalmácii
27.08.2007 11:01 Původní zpráva
Na jih Chorvatska turisty nejčastěji přivábí mořské pláže lemované skalnatým vnitrozemím, opuštěné ostrovy a města plná památek: většina z nich měla v minulosti čilé kontakty s blízkou Itálií, a tak se dodnes mohou pochlubit nejen působivou architekturou, ale i italským duchem. Dovolená v Dalmácii však nutně znamená, že se po celou dobu nezbavíte slané příchuti na rtech. Pokud se vám povalování na pláži začne zajídat, osvěžte se ve sladké vodě.
Bačinská jezera se nacházejí nedaleko města Ploče. Při cestě po přímořské magistrále je máte před sebou jako na dlani: šest sladkovodních krasových jezer v sevření hor ze strany Bosny a Hercegoviny. S mořem jsou spojeny kanálem z počátku 20. století, který odvádí v zimních měsících přebytečnou vodu. Přírodní zvláštností je, že hladina jezer je nad úrovní moře, ale dno pod úrovní, takže se při něm drží slaná voda. V nejvzdálenější části jezer je vysekaný druhý tunel, který na jaře přivádí sladkou vodu z hor. V této době se hladina jezer zvyšuje v průměru o dva metry, takže zaplaví část silniček a odřízne místní obyvatele. Berou to stoicky. Říkají, že nastala doba rožnění a odpočinku. Zimní výšku hladiny můžete v letních měsících zřetelně vidět na stromech, které kanál lemují.
Celá oblast je velmi romantická, jezdí zde výletní pramice, kterými si můžete projet všechna jezera a zaplavat si osamotě. Koupání v zelenkavé vodě je příjemné, protože teplota je podobná jako teplota mořské vody. A je zde opravdu těžké si představit, že vzdušnou čarou 1 km je moře, kde je plno turistů. Na silnici nad jezery je vyhlášená restaurace, která kombinuje dalmátskou a bosensko-arabskou kuchyni. Z její terasy je navíc nezapomenutelný výhled na část jezer.
Omiš a řeka Cetina
Omiš patří mezi rušná turistická střediska a v minulosti byl vyhlášeným pirátským městem. Ve městě ústí řeka Cetina, kterou svírá hluboký kaňon, vedoucí do města Zadvarje. Tam celá scenérie končí vodopády Malá a Velká Gubavice. Přírodní rezervace kolem řeky nabízí koupání v čisté, ale poněkud chladnější vodě, posezení ve stylové restauraci, která vznikla za místě rozsáhlého mlýna, jízdu na lodi, kánoi nebo raftu, kdy se dostanete i do míst, kde se točil jeden z dílu Vinnetua. Z Omiše se sem dostanete autem, turistickým vláčkem nebo na pramici.
Tam za řekou v rákosí
Řeka Neretva, jedinečná močálová oblast se zvláštním druhem rákosového porostu, je známým shromaždištěm nejrůznějších druhů ptactva. Její delta je díky svému zemědělskému využití a úrodnosti přirovnávána k deltě Nilu. Od druhé světové války zde intenzivně pokračují meliorační práce, na kterých má odborně i finančně podíl UNESCO. Nová políčka jsou propojena kanály a dopravu po nich i pro turisty zajišťují pramice zvláštního tvaru, tzv. trupice. Lodě podobného tvaru se používaly už ve starobylé Mezopotámii. V místě ústí řeky Neretvy do moře jsou oblíbená místa k rekreaci, kde se mísí říční a mořská voda. Populární je městečko Blace, chráněné pohořím ze všech stran. Má tudíž velmi příznivé klima po celý rok, neboť ho ani v zimních měsících nesužuje studený vítr bóra a jeho okolí se přezdívá chorvatská Kalifornie.
Rijeka Dubrovačka
Při cestě na jih do Dubrovníku přejíždíte nově vystavený most pojmenovaný po předposledním prezidentovi Tudjamovi. Vpravo se otevírá pohled na opevněné staré město a moře, vlevo pak leží přes 3 km dlouhý záliv, který plní řeka Dubrovačka. Ta vyvěrá mohutnou vyvěračkou, sílu tohoto vodního zdroje využívala v minulosti i dubrovnická republika na pohánění několika mlýnů. Byla v ní zjištěna voda z největší ponorné řeky Trebišnjice na území bývalé Jugoslávie - dnes Bosna Hercegovina, která je odsud vzdálena přes 10 km. Na březích zálivu si v minulosti stavěli bohatí obchodníci, šlechtici a majitelé lodí svoje letohrádky. Dnes je oblast vyhlášenou výletní oblastí, kde mimo koupání můžete navštívit stylové restaurace, které mají specializovanou kuchyni. Pro výlučnost této lokality se ale připravte na vyšší ceny služeb.
Osvěžující poklad na Červeném jezeře
Imotsiki, město hor, jak mu místní obyvatelé přezdívají, začíná svoje obdivovatele ze zahraničí teprve hledat. Nachází se přibližně 30 km od pobřeží a hlavním lákadlem je skupina krasových jezer. Nejznámější je jezero Červené, jehož název souvisí s barvou skal v jeho okolí, a jezero Modré, pojmenované dle barvy vody. Obě dvě jezera byla původně podzemní a zřícením stropů se teprve stala povrchovými. Červené jezero je nedostupné, nachází se v 200 m hlubokém závrtu, jehož stěny jsou naprosto kolmo k hladině. K Modrému vede nově vybudovaná pěší cesta, při které zdoláte převýšení 230 m, a odměnou je vám nezapomenutelné koupání. Hloubka jezera je 300 metrů a s dnem pod hladinou moře je to nejhlubší krasové jezero v Evropě.
Tipy a rady na cestu:
Doprava
Nejpohodlnějším dopravním prostředkem v Dalmácii je auto, protože vám umožní cestovatelskou volnost. Jízdu sem velmi zrychlila nově otevřená dálnice, která nyní končí ve Splitu, ale příští rok by měla být protažena až do Dubrovníku. Při využití nabídky půjčoven aut počítejte s cenou od 300 kn (1 kn = cca 4 Kc) za menší typ vozu bez klimatizace. Výhodou je, že u větších společností můžete auto odevzdat v jiném městě, něž jste si auto zapůjčili. Časté jsou silniční kontroly, zaměřené převážně na měření rychlosti a užívání bezpečnostních pásů (www.hak.hr).
Výlety lodí
K vodě patří loď, a to platí i o sladkovodních tocích. Tyto výlety patří k cenově dostupným, zvláště když jede více lidí. Na Bačinských jezerech zaplatíte za projížďku stylovou pramicí za půldenní výlet od 80 kn na osobu. Delta řeky Neretvy vyjde na přibližně 200 kn na lodi pro maximálně 14 osob. Z Omiše do kaňonu řeky Cetině stojí jedna cesta lodí 50 kn na osobu. A pokud se na místě rozhodnete vyzkoušet rafting - který je zde více pohodovou záležitostí než adrenalinem - počítejte na 4hodinovou jízdu od 150 kn na sjezd včetně vybavení a instruktora na lodi. Sjezd Cetině na kánoi stojí od 200 kn za loď, ale už je lepší mít s tímto sportem nějaké zkušenosti. Na žádnou z těchto plaveb nemusíte mít rezervaci dopředu, stačí přijet na místo a rozhlédnout se, kde se služba nabízí.
SezonaPříliv Čechů do oblasti Chorvatska s sebou přinesl termín česká sezona, což znamená využití pobytů v okrajových termínech kolem prázdnin. V tuto dobu se letoviska značně vylidní, počasí je krásné, ceny nižší a všechny služby dostupnější. Květen a červen se vyznačuje slunečným počasím a bujnou vegetací, jen voda na koupání může být chladnější. Září a půlka října je místními obyvateli považována na nejkrásnější v roce - voda je prohřátá, slunce svítí, ale již nejsou spalující vedra. Všude je plno ovoce, dělají se zásoby na zimu a suší se fíky, meruňky, mandle, víno teče proudem. Jen dny by měly být delší - brzký západ slunce avizuje, že podzim se blíží.
Jazyk
Pokud využijete svůj pobyt i ke vzdělávání, objevíte, že chorvatština je velmi zvukomalebný jazyk. A pozor na záměny s češtinou. Zde jsou ukázky: letadlo - zrakoplov, srpen - kolovoz, červenec - srpanj, říjen - listopad, stáří - starost, rád - dobrovoljno, přístav - luka, průjem - proliv.
Autor: Zuzana Suttnerová
Foto: J. Suttner
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.