Podmínky pro splouvání Vltavy v národním parku Šumava budou nakonec asi téměř stejné jako loni. Limit výšky hladiny se nejspíš nezvýší. Řekl to ředitel parku František Krejčí.
První návrh návštěvnického řádu pro letošní rok, který rada parku projednávala 1. února, vyvolal bouři nevole mezi starosty a podnikateli v cestovním ruchu. Sporné výsledky hlasování rady její předseda Jan Stráský nakonec pro nedodržení jednacího řádu anuloval.
Na vodu v hodinových intervalech
"Rada se tak splouváním Vltavy může zabývat znovu, o návštěvním řádu nebude muset rozhodovat ministr životního prostředí," řekl Stráský. Zmocnění některých členů rady k zastupování na jednání nebyla notářsky ověřena, u jednoho člena chybělo úplně. Podle nového návrhu by mohlo po řece splout v podstatě stejné množství lodí jako loni, je ale navrhován počet lodí, které mohou vyrazit na vodu v hodinových intervalech, uvedl Stráský.
Nynější návštěvnický řád platí do 30. dubna, podle nové legislativy ho nelze automaticky prodloužit. Specialisté na základě doporučení Evropské komise musejí posoudit, zda provoz na řece neohrožuje perlorodku říční a další vzácné druhy. Mohli by ho zakázat úplně. Princip splouvání Vltavy na Šumavě je od loňského května limitován obdobím, výškou hladiny, povoleným počtem lodí a registrací. Splouvat se smí jen v kanoi nebo v kajaku. Loni úsekem od Soumarského mostu od května do října proplulo 4408 lodí. Podle Stráského se tak počet lodí na řece snížil na třetinu.
Podle Jany a Ladislava Bláhových, provozovatelů půjčovny lodí v Lenoře, má omezování vodní turistiky vážný dopad na celý region Volarska. Záležitost kolem perlorodky považují za uměle vyvolanou. "Pokud přežila dvě staletí plavení dřeva, každoroční tání ledu v řece, léta socialistického hnojení půdy, léta jedovatých odpadů z lenorské sklárny,... vodáci asi budou poslední, kteří by ji ohrožovali," píšou v dopise zaslaném ČTK. Tahanice kolem návštěvního řádu jim prý zabraňují připravit se na novou sezonu. Uvedli, že pokud vejde v platnost poslední návrh na zvýšení limitu pro splouvání na 61 centimetrů a omezení počtu lodí na 28 denně, ztratí zdroj obživy a jejich dvacetiletá práce přijde vniveč. V takovém případě by prý Bláhovi žádali kompenzace za zmařené investice.
ČTĚTE TAKÉ: Zoo Plzeň otevře v létě 14 nových pavilonů
Ekologové ale upozorňují na mimořádný význam dané lokality. "Z národního i celoevropského hlediska je ochrana Teplé Vltavy prioritou, která by v žádném případě neměla ustupovat ekonomickým tlakům ... z hlediska české i mezinárodní legislativy ochrany přírody nelze ustoupit, ochrana tohoto unikátního ekosystému musí být zaručena," řekla Tereza Mináriková z Agentury ochrany přírody a krajiny. Teplá Vltava je podle ní unikátní lokalita s velkým významem pro ochranu perlorodky. Jde o 1. zónu národního parku a lokalitu soustavy NATURA 2000 s výskytem řady ohrožených druhů, upozornila Mináriková.
Foto: archiv