Desítky starých motorek většinou české výroby si mohou návštěvníci prohlédnout v historickém statku Bernard v Královském Poříčí na Sokolovsku. Všechny patří Jiřímu Zubkovi, který se už roky zabývá jejich restaurováním a má na statku i dílnu.
"Jsem sběratel, když si motorku opravím, neprodám ji," řekl ČTK. Kromě motorek sbírá i zemědělskou techniku nebo starý nábytek. Většinu z toho mohou návštěvníci vidět právě na statku Bernard. Původně strojař si ještě před vojnou začal upravovat motorku. Pak toho ale načas nechal. "Když se mi narodil první syn, tak jsem mu chtěl taky něco postavit. Sháněl jsem nějaký motor a kamarádi přivezli Zündapp 50 z roku 1964. Nejdřív jsem z toho chtěl udělat motokáru, ale pak se mi zalíbil budík a víčko od nádrže a napadlo mě, že bych motorky začal sbírat. Tak jsem si vzal noviny, vzal jsem vozík a jel na Plzeňsko pro první dvě," popsal Zubko. To bylo asi před 13 lety.
K vidění je asi 40 motorek
Pak si pronajal první garáž, ale do ní se vešlo jen asi 15 motorek, takže nezbývalo něž si pronajmout další. V roce 2007 pak přišla nabídka na přestěhování na Bernard. Tam je nyní k vidění asi 40 motorek, převážně českých. "Co se týká doby od války dodnes, tak se dá říct, že ty záchytné vývojové body mám asi všechny. U těch předválečných je to těžší, je jich málo a taky v jiných cenových relacích," podotkl. "Před pěti roky jsem bral všechno, teď už jich mám víc, takže si vybírám. Záleží na ceně," poznamenal. Motorky prý nekupuje, aby je opravil a draze prodal. "Koupím motorku, dám ji dohromady, aby jezdila, dvakrát se na ní svezu kolem dvora, pak vypustím olej a benzin a dám ji do muzea," uvedl Zubko.
I když restauruje motorky i na zakázku, na dotaz, jestli se tím dá uživit, odpoví s úsměvem: "Nedá. Abych nějak vyšel, tak jsem k tomu přidal půjčovnu - koloběžky, kola, autíčka na baterky. S kolegou děláme ještě navíc platnéřinu, zbroj a meče. Děláme vyhlídkové jízdy v sajdkáře. Letos jsem si začal opravovat barkase, že bych dělal vyhlídkový jízdy po kraji. Ale k tomu chodím do práce," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Královodvorské zoo má novinku. Orangutani budou on-line
Aktuálně má v dílně rozdělanou ČZ 175 skútr, lidově zvanou prase. "Pán to přivezl na vozíku, vysypal to na jednu hromadu a postupně to dávám dohromady," uvedl. Z hromady plechu tak postupně vylézá nablýskaný bledě zelený stroj, který pamětníci znají ze 60. let. I když se motorka už desetiletí nevyrábí, dají se podle Zubka na burzách dodnes sehnat náhradní díly. "Nebo jsou výrobci v Turecku. Když se tam kdysi naše motorky vyvážely, tak tam vznikly továrny na náhradní díly. Údajně je tam založili Češi," dodal sběratel.
Foto: ČTK