Stonehenge jako bubny. Vědci zjistili možný účel památky

Relax
9. 12. 2013 15:52
Stonehenge.
Stonehenge.

Vědci z London's Royal College of Art přišli s novou teorií využití slavného kruhového seskupení kamenů Stonehenge. Sloužit mohlo prý jako centrum hudby, kdy balvany sloužily jako bubny a gongy.

Nová teorie by mohla odpovídat i na otázku archeologů, proč byly kameny transportovány do Stonehenge až z 320 kilometrů vzdáleného Pembrokshire. Kameny mají totiž prý správnou akustickou energii a jsou schopné vyloudit různé tóny.

Podle studie zveřejněné v časopise Journal & Mind kameny Stonehenge získané v jihovýchodním Walesu mohly sloužit jako hudební nástroj i proto, že určité procento kamenů vydává kovoé zvuky, podobně jako zvon nebo gong.

Společnost ochraňující anglické dědictví dovolila archeologům z univerzit v Bristolu a Bournemouthu kameny Stonehenge akusticky ozkoušet. Překvapení archeologové zjistili, že některé kameny vydávají různě vysoké tóny, které připomínaly zvuky dřeva i kovu.

Výzkumníci věří, že právě tohle mohl být důvod, proč kameny putovaly takovou dálku, i když přímo na místě bylo mnoho kamenů, které mohly být na výstavbu Stonehenge použity. "Je to opravdu úžasný objev a osvěžující odhalení nevysvětlitelného fenoménu," řekl jeden z vedoucích projektu Landscape & Perception Jon Wozencroft pro server Mailonline.

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Léto plné radosti

Relax
6. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ