<span>Šumava dává běžkařům</span> k dispozici magistrálu

Relax
15. 1. 2010 15:33
Zasněžená Šumava a běžkaři.
Zasněžená Šumava a běžkaři.

Zasněžená Šumava a běžkaři.Běžkaři mají od letoška na Šumavě k dispozici magistrálu jako na všech ostatních českých horách. Po dohodě se správou národního parku měří zhruba 115 kilometrů a vede ze Železné Rudy na přechod Zvonková.

Poprvé se bude upravovat asi na přelomu ledna a února, zatím nenapadl dostatek sněhu. Na její úpravy přispěje evropský grant, řekl ředitel Regionální rozvojové agentury Šumava Miloš Picek.

Na Šumavě je podle nové studie celkem 700 kilometrů značených běžeckých tras, z toho 550 na území národního parku. Na 450 kilometrů stop se udržuje, byť některé jen pětkrát za sezonu, uvedl ředitel. Ve spolupráci s kraji, obcemi a parkem teď agentura chystá přeshraniční projekt, který bude zaměřen na bezpečnější běžecké lyžování. "Lyžař bude v terénu informován nejen o nebezpečí prudkých sjezdů a zatáček, ale také třeba o aktuální námraze," uvedl ředitel.

50 kilometrů bílých stop

Šumava. Ilustrační foto.Výška sněhu na Šumavě se teď podle mluvčí národního parku Jany Zwettlerové pohybuje mezi 20 a maximálně 40 centimetry. Třeba v okolí Borové Lady je před víkendem upraveno 13 z celkem 60 kilometrů běžeckých stop, v okolí Srní napadlo jen 15 centimetrů. Na Trojmezí kolem Stožce správci na skútru upravili asi 50 kilometrů bílých stop.

"Ve čtvrtek jsme projeli na skútru 20 kilometrů z Českých Žlebů přes Kamennou Hlavu a Kostelní a Travní cestu na Stožecká luka, dnes 30 kilometrů stop z Mlaky přes hornokrásenskou cestu do Nového Údolí a zpět ke Stožci," řekl František Pufr správce tras z volarského Ski klubu Šumava.

Sportovci stopy užívají zdarma

Na převážně asfaltových lesních cestách, kudy stopy vedou, tam leží kolem 20, maximálně 24 centimetrů prašanu, na úpravu rolbou je třeba kolem 40 centimetrů. Běžkaři by si na víkendové lyžování měli raději vzít starší lyže. Od čtvrtka do sobotního rána, kdy se stopy připravují pro víkendové návštěvníky, správci v hlavní sezoně najezdí na 200 kilometrů. Za hodinu jich zvládnou ujet maximálně osm.

ČTĚTE TAKÉ: Nejohroženější památka je i Machu Picchu

Na kochání pohledem na prosluněné pláně s jiskřícím sněhem jim zbývá dost málo času. "Nezbytným vybavením je motorová pila a sekyra. Loni jsme po silném větru za jediný den odstranili ze stop až 30 spadlých stromů," popsal Pufr. Krátké trasy jezdí jeden člověk, delší, třeba na Zvonkovou, jedou v sezoně ve dvou. Zatím jezdí bez nehod. Stává se ale, že méně zdatní lyžaři mají při jízdě z kopce potíže za rolbou zastavit a ještě jim vynadají.

Sportovci stopy užívají zdarma, maximálně přispějí koupí odznaků a samolepek. Údržba tratí na Šumavě za loňskou sezonu vyšla na 2,2 milionu korun. Ze 63 procent na ni přispělo 21 měst a obcí. Nejvíce - na 141 tisíc korun zaplatil Obecní úřad ve Stožci. Má totiž i největší katastrální území. Zbytek peněz dodaly Jihočeský a Plzeňský kraj a EU. V informačních centrech mají návštěvníci zdarma k dispozici i právě vydané lyžařské mapy.

Foto: CzechTourism.com

Autor: ČTK

Další čtení

Soutěž o ekologické stavebnice BioBUDDi

Relax
17. 4. 2025

Albert Einstein: geniální fyzik, humanista a ikona 20. století

Relax
16. 4. 2025
V Safari Parku Dvůr Králové se poprvé v historii vylíhlo mládě volavky obrovské. Za poslední rok se v zoo na světě vylíhlo jen mládě ve Francii.

V zoo Dvůr se poprvé narodila volavka obrovská, odchovy v zajetí jsou vzácné

Relax
9. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ