Švýcarský Engadin má <span>panenské hory</span> i starobylou kulturu

Relax
1. 10. 2008 05:30
Lanovka ve Svatém Mořici.
Lanovka ve Svatém Mořici.

Lanovka ve Svatém Mořici.Švýcarské údolí Engadin patří k nejzajímavějším alpským krajinám. Vedle světově proslulého Svatého Mořice tu najdete malebné staré vesnice s dochovanou původní architekturou, ve Švýcarském národním parku pak nedotčenou horskou přírodu. Poměrně nevelká vzdálenost z Česka pak z Engadinu dělá dobrý cíl třeba i na prodloužený víkend.

Hory ze všech stran
Osu Engadinu tvoří horní tok Innu - toho Innu, který se o stovky kilometrů dál vlévá v Pasově do Dunaje. Tady je ale Inn horskou říčkou, která si tu mírně, tu divočeji razí cestu mezi vysokými alpskými hřebeny. Horní Engadin od průsmyku Maloja až po obec S-chanf přitom působí nezvykle klidným dojmem, řeka tu protéká širokým mírným údolím s malým spádem a jen okolní štíty dávají tušit, že se nacházíte docela vysoko (dno údolí tu leží ve výšce kolem 1 700 m n. m., tedy výše než hřebeny Krkonoš).

To Dolní Engadin je jiná káva: Inn se prodírá divokým kaňonem, řeka meandruje, bouří a vytváří silné peřeje. Dolní Engadin byl až po dnešní rakouské hranice vždy špatně prostupný, a tak se bez nadsázky dá říci, že údolí ohraničují vysoké hory ze všech stran. Spojení se zbytkem Švýcarska je problematické i dnes, protože všechny tři silniční průsmyky vedoucí západním směrem měří přes 2 200 metrů a jsou v zimě neprůjezdné - dopravu pak musí obstarat železnice.

Tradiční alpské rohy na Motta Naluns nad Scuolem.Do národního parku za kozorožci
Turisty a milovníky přírody přitahuje Švýcarský národní park (Schweizerischer Nationalpark), chránící unikátní ekosystémy v horských masivech lemujících Engadin z jihovýchodu. Park patří mezi nejstarší v Evropě - založen byl již v roce 1914 - a paradoxně se jde o jediný národní park v celém Švýcarsku. Je to velmi členitá horská krajina s řadou vrcholů přesahujících 3 000 m n. m.

Cílem parku je ponechat přírodu svému přirozenému vývoji bez zásahů člověka, v parku proto nejsou lanovky ani rekreační střediska a není tu povolen žádný „moderní rozvoj". Turisté se po parku mohou pohybovat po řídké síti značených cest. Nejsou to ovšem žádné nenáročné procházky, počítejte s velkým převýšením a prakticky žádnou infrastrukturou. Na území parku stojí pouze jeden hotel a jedna horská chata - zkrátka, divočina.

K významným zástupcům fauny patří kozorožci, kterých se tu v menších stádech pohybuje asi 400. Ti se dají v odlehlých údolích na menší vzdálenost spatřit docela často, podobně jako svišti či vysoká. Horší je to s orly a supy, kteří jsou plaší a nejspíš je zahlédnete jen jako tečky kroužící nad horskými stráněmi.

Budova informačního centra Švýcarského NP v Zernezu.Před vstupem do národního parku je užitečné zastavit se v Zernezu, kde sídlí hlavní informační centrum. Moderní multimediální projekce je orientovaná hlavně přírodovědně a personál poskytne vyčerpávající informace o aktuálních podmínkách pro turistiku.

Na své si přijdou i fandové moderní architektury, neboť návštěvnické centrum sídlí od května 2008 v ultramoderní budově projektované švýcarským architektem Olgiatim. Názory na kvality této stavby se různí a kolísají od nadšení pro geniální jednoduchost (betonová stavba zvenčí postrádá jakékoli výraznější členění) až po odsudky přirovnávající budovu k ohyzdnému horskému paneláku...

Jak chytrý hoteliér založil slávu Svatého Mořice

Informace

Švýcarská vlajkaZ Prahy přes Mnichov a Garmich-Partenkirchen je to do Svatého Mořice jen 660 kilometrů. Pozor na rakouskou dálniční známku - pokud ji nekoupíte, musíte objet tunel u Landecku přes město (zajížďka asi 20 minut).

 

www.gr.ch - oficiální internetové stránky kantonu Graubünden


www.graubuenden.ch - turistické možnosti v Graubündenu


www.nationalpark.ch - stránky Švýcarského národního parku


www.stmoritz.ch - internetové stránky Svatého Mořice

Nejznámějším místem Horního Engadinu je Svatý Mořic, synonymum luxusní dovolené a současně horské středisko s jednou z vůbec nejdelších tradic turistického ruchu v Evropě. Svatý Mořic založil svoji slávu na mimořádně příznivém podnebí - v průměru tu svítí slunce více než 300 dnů v roce, a to jsme v nadmořské výšce 1 800 metrů! - a také na výborném nápadu Johannese Badrutta, který jako první dostal v roce 1864 nápad pozvat do svého hotelu skupinu britských hostů v zimě (letní hosté tam jezdili již dříve).

Předmětem sázky byla spokojenost Angličanů: pokud by se jim ve Svatém Mořici nebylo líbilo, slíbil hoteliér zaplatit nejen všechny výdaje na místě, ale též dopravu z Londýna a zpět. Jenže Britové po pár dnech zjistili, že slunečný Svatý Mořic jim vyhovuje mnohem více než věčné plískanice v Anglii, a zůstali až do Velikonoc. Badrutt tím ušetřil, hlavně se však událost v Británii rychle rozkřikla a proslulost Svatého Mořice jako zimní destinace rostla raketovým tempem.

Dnes sem sice hosté zdaleka nejezdí, jen aby načerpali sil v příjemném klimatu - významnou část návštěvníků tvoří lyžaři a vysokohorští turisté - ale značku luxusní a ne zrovna levné destinace si místo drží stále.

U jezera Champfer.Po bobové dráze 130 km/h
Přímo ze Svatého Mořice se rozbíhají lanovky, které šplhají až na vrchol Piz Nair (3 057 m n. m.). Pokud přijedete v zimě, nejlépe si zalyžujete na svazích Corvatsche na protějších svazích údolí; tady vás lanovky vyveze až do výšky 3 300 m n. m. A když vás jízda na dvou prknech či na snowboardu omrzí, můžete ve Svatém Mořici zkusit ojedinělou atrakci, a to zdejší bobovou dráhu.

Ta vede jako jediná z mezinárodně uznaných bobových tratí v přirozeném terénu a slouží nejen závodům a tréninku - pokud máte dost kuráže a rezervujete si jízdu předem, můžete se po ní, samozřejmě jako neřídící pasažéři, v závodním bobu svézt i vy. Není to ovšem zábava pro bojácné, protože bob se s vámi i při „ležérní" jízdě rozjede na 130 km/h a přetížení ve 180° zatáčkách dosahuje 4 G. Vteřin strachu napočítáte během jízdy asi 75 a celá legrace vyjde na více než 200 CHF, domů si odnesete kromě nevšedních vzpomínek taky diplom vlastnoručně podepsaný prezidentem místního bobového klubu.

Tradiční výzroba v Zernezu.Babylon jazyků
Ke kulturnímu bohatství Engadinu významně přispívá skutečnost, že hlavním zdejším jazykem je rétorománština. Tento geneticky velmi starý jazyk, ze všech živých jazyků nejbližší latině z doby starého Říma, je jedním ze čtyř úředních jazyků Švýcarska a nic nevadí, že jím aktivně hovoří jen necelé procento obyvatel konfederace.

V Engadinu (rétorománsky Engiadina) je rétorománská tradice velmi živá, s nápisy v tomto jazyce se setkáte na každém rohu a např. ve školách se děti až do čtvrté třídy učí pouze v rétorománštině. I přes oprávněnou hrdost na toto výjimečné kulturní dědictví se však prakticky všichni místní obyvatelé dohovoří i německy a většinou také italsky - vždyť stačí doslova přejít kopec (v tomto případě sedlo Berninapass) a octnete se v čistě italsky hovořícím údolí Val di Poschiavo.

Foto: Vít Štěpánek a švýcarské turistické centrály

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ