Těhotné ženy by se měly před cestou do zemí EU pojistit

Relax
22. 8. 2007 14:52
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoV těhotenství by ženy při cestě do zemí EU neměly zapomenout na Evropský průkaz zdravotního pojištění a měly by mít sjednánu komerční cestovní pojistku, radí Všeobecná zdravotní pojišťovna na svém webu. Podle předsedy České gynekologicko-porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka však musejí počítat také s tím, že například v Británii pokrývá pojištění mnohem méně péče.

VZP připomíná, že český pojištěnec má právo být při turistickém či služebním pobytu v EU bezplatně ošetřen v rozsahu nezbytné zdravotní péče, a to podle předpisů platných v dané zemi. Nezbytnost péče v Británii posoudí ošetřující lékař. "Obecně lze ale říci, že do ní patří i péče v souvislosti s těhotenstvím, případně neplánovaným porodem, ovšem poskytnutá podle anglických předpisů, tedy za stejných podmínek jako u tamních pojištěnek," uvádí VZP. 

"Ze zkušeností pacientek, které za mnou cestují z Británie, vím, že běžná těhotná žena gynekologa během těhotenství v Británii obvykle nevidí," řekl Dvořák. O těhotné se podle něj starají praktičtí lékaři nebo porodní asistentky. "Prenatální péče je tam výrazně jednodušší a méně komplexní než v Česku. To znamená, že v žádném případě nemůže žena počítat s tolika ultrazvukovými vyšetřeními jako v Česku, nebo že by jí od 35. týdne udělali záznam činnosti srdce plodu. U porodu možná uvidí doktora, možná ne," shrnul Dvořák. Dodal, že v Británii je gynekologů méně a pracují jako specialisté, nejsou jako v Česku součástí primární péče. "I na prevenci tam chodí ženy ke svému praktikovi, a ne ke gynekologovi," popsal Dvořák. Ke gynekologovi se žena v Británii dostane jen v případě, že "zaplatí a hodně zaplatí". 

Češky, které v Británii pracují v rodinách, vítají podle Dvořáka, že v této zemi je antikoncepce zadarmo. "Když tam ale vstoupí na kliniku, rozhodnou se raději přijet na ošetření a porod domů," řekl. 

Svým pacientkám, které hodlají cestovat do Británie, radí, ať počítají s tamními specifiky. EU nemá jednotné směrnice pro zdravotní systémy. Systém péče v Británii je odlišný od Česka, naproti tomu v Německu a Francii je situace Česku podobná. 

VZP na svých stránkách rovněž informuje, že zdravotní péči v Británii musí žena vyhledat v zařízení navázaném na systém národního zdravotního pojištění. Kontakty získá v Anglii na všech hlavních poštách, ve Skotsku u takzvaných Health Boards a v Severním Irsku v Central Service Agency.

Ilustrační foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ