V pátek večer koncert, v sobotu projížďka parníkem, večer pálení čarodějnic a v neděli výstava legionářských fotografií či květin z celého světa. Víkend může být pestrý, když víte, kam vyrazit.
Květinová Olomouc
Už v pátek začíná tradiční květinový festival Flora Olomouc, tedy jarní etapa mezinárodní, a také největší a nejstarší zahradnické výstavy v České republice. Její tradice totiž sahá až do roku 1958. "Flora bude i letos plná velmi zajímavých hostů a hlavně záplavy květin od pěstitelů z Rakouska, Thajska, Holandska, Polska a zejména od nejlepších českých a moravských zahradníků. Floristé budou letos také soutěžit ve vázání kytic na muzikálové téma V hlavní roli: Klobouk,“ popisuje Zuzana Studená z Výstaviště Flora Olomouc, kde se akce až do neděle koná.
Pálení čarodějnic
Filipojakubská noc bude tradičně plná ohňů. V noci ze soboty na neděli se rozhoří například před zámkem v Mníšku pod Brdy. Po celý víkend zde budou k vidění nejen prohlídkové trasy věnované bydlení drobné šlechty za první republiky, ale taky speciální prohlídka módy na panenkách Barbie, které vlastnoručně oblékla a upravila bývalá učitelka matematiky Jarmila Krupková. Od roku 2002 šije miniaturní oblečky inspirované historií, ale třeba i současným filmem. Mezi 75 modely proto najdete třeba rokokové šaty markýzy de Pompadour nebo oblečení prostitutky Vivien z filmu Pretty Woman.
Čarodějnice se budou pálit ve velkých městech i v nejmenších vesnicích. Možná největší slet čarodějnic se chystá v pražském parku Ladronka. "Na návštěvníky čeká pestrý kulturní a sportovní program, soutěže, workshopy i odpočinkové zóny s občerstvením. Překvapením pro všechny bude slavná škola čar a kouzel v Bradavicích z příběhů Harryho Pottera,“ říká starostka Městské části Praha 6 Marie Kousalíková. Program začíná v sobotu už ve tři hodiny odpoledne závodem v kostýmech a na kolečkových bruslích nebo kolech, součástí akce bude i volba Miss čarodějnice, z kapel vystoupí například úspěšní Clou.
Velký oheň, soutěže a workshopy pro děti připravují i animátoři na bobové dráze na pražském Proseku. Na rodiče čeká kromě bobové dráhy i lanový park. Od čtyř hodin si tam také můžete opéct špekáčky zdarma.
Přehlídka historických parníků
Pokud máte chuť na trochu delší výlet, vydejte se do Drážďan. V neděli se tam totiž koná slavnostní přehlídka historických parníků. V deset hodin dopoledne vypluje z místního nábřeží Terrassenufer za hudebního doprovodu palubních orchestrů všech devět historických parníků Saské paroplavby na tradiční prvomájovou plavbu. Vydají se proti proudu Labe směrem k zámku Pillnitz, kam dorazí zhruba kolem dvanácté hodiny. Tam se otočí a vrátí zpět do Drážďan, kde jsou očekávány kolem půl druhé.
Pokud už se vám nepovede sehnat jízdenku přímo na jeden z parníků, lze sledovat tuto akci z některého z drážďanských mostů či nábřeží. Ráno kolem desáté a odpoledne kolem půl druhé by měl být dobrý výhled z mostu Augustusbrücke, alternativně můžete vyzkoušet také most Carolabrücke, pod kterým budou všechny parníky proplouvat. Skvělý výhled by měl zajisté rovněž z "balkonu Evropy", tedy z Brühlovy terasy. Zajímavé bude zajisté i sledovat manévr otáčení parníků u zámku Pillnitz.
Kouzelný Krumlov
Koncerty, divadelní představení, lampionový průvod a bezplatně přístupná muzea a galerie. To je festival Kouzelný Krumlov, který probíhá od pátku až do neděle v ulicích města Český Krumlov a zejména v zahradách pivovaru Eggenberg. Podrobný program je na webu www.ceskykrumlov.cz/kokr2011.
"Zajímavým bodem programu je Festival Základní umělecké školy Český Krumlov a další hudební vystoupení místních souborů. Asi nejvíce navštěvované bude sobotní dětské odpoledne s dovednostními hrami a programem pro děti," popisuje jeden z organizátorů Jan Vozábal. Každoročně se tu podle něj objevuje něco nového a zajímavého. Letos je to například páteční multižánrový festival TyjátrFest z Kutné Hory a stále oblíbenější fotografování ve Fotoateliéru Seidel.
Zájemci o módu mohou nyní v Krumlově navštívit i výstavu originálů světoznámých obuvnických značek a designérů. Pro expozici Vrcholy módy - Historie na podpatku v Egon Schiele Art Centru zapůjčilo exponáty kanadské Bata Shoe Museum. Představuje originály značek Christian Dior, Yves Saint-Laurent, Givenchy a světoznámých designérů, jako je například Manolo Blahnik, Tom Ford či Riccardo Tisci. Nechybí ani historické modely včetně těch ze 16. století inspirovaných Antikou,
Legionářská výstava
Ve Vlastivědném muzeu v České Lípě v neděli začíná výstava fotografií ruského sběratele Ivana Ilinycha, který se o osudy legionářů začal zajímat na základě rodinné tradice. Komu se nechce čekat do neděle, může vyrazit hned na výstavu bojovníků z první světové války na Pražský hrad. Nová výstava ve Starém královském paláci čítá desítky dosud nezveřejněných snímků z každodenního života vojáků v Itálii, Maďarsku nebo Rusku..
"Vybrané snímky od Gustava Brože, Jana Myšičky, Karla Neuberta a Jendy Rejmana vynikají jak po technické, tak i umělecké stránce. Je obdivuhodné, že s tehdejší technikou byli schopni vyfotit často naprosto dokonalé fotografie," láká kurátor výstavy Jaroslav Kučera. Cílem výstavy je představit návštěvníkům první světovou válu očima těch, kteří v ní bojovali, a zároveň odhalit bílá místa v historii fotografie. V rámci expozice jsou vystaveny i některé osobní předměty vojenských fotografů jako fotoaparáty, krabičky od negativů nebo sešity s detailními popisky snímků.