<span>Tipy na víkend</span>: Colours of Ostrava a České hrady.cz

10. 7. 2009 09:09
Jaromír Nohavica.
Jaromír Nohavica.

Cykloturistika.I tento prázdninový víkend nabídne řadu kulturních akcí a tipů na výlet. V plném proudu jsou Letní shakespearovské slavnosti 2009 a v Ostravě začal další ročník festivalu Colours of Ostrava. Akce spojená s cykloturistikou pod názvem České hrady.cz láká na hudební zážitek spojený s projektem Na kole za památkami a historií, pozvání na festival tak patří letos i cyklistům.

Hrad Bítov

Také na tento prázdninový týden připravily naše hrady a zámky bohatý výběr doprovodných akcí. Z projektu Oživlé památky nabízí Hrad Bítov v Jihomoravském kraji od pátku 10. 7. do 19. 7. 2009 akci s názvem Hrad v obležení. Jde o vystoupení při prohlídkách, kde zhlédnete dobové ležení, večerní vystoupení 10. 7., 11. 7., 17. 7., a 18. 7. vždy ve 20 hodin.

Festival České hrady.cz

Marek Eben.Organizátoři v rámci jubilejního pátého ročníku rozšiřují festival o další prázdninový víkend. Akci zahájí na Točníku během tohoto víkendu a přes Kunětickou horu, Švihov a Bezděz doputuje až na hrad Rožmberk (7. - 8. 8.). České hrady.cz se také zapojují do projektu Na kole za památkami a historií, pozvání na festival tak patří letos i cyklistům.

Akce je koncipována tak, že v pátek od 18 hodin otevírá své brány přímo v hradních prostorách, ve kterých se vystřídají hudebníci, jako David Koller & Band, bratři Ebenové, Dan Bárta & Illustratosphere nebo Sunflower Caravan. Festival jako každoročně pořádá páteční hradní karneval v maskách, z nichž nejlepší bude během večera odměněna. Sobotní program pak začíná už v 11 hodin a odehrává se většinou v podhradí na třech velkých pódiích. Tam už vystoupí většina předních českých kapel.

Ve spolupráci s lidmi z Kola pro život, kteří se společně s festivalem zapojili do projektu Na kole za památkami a historií, vybudují organizátoři v areálech úschovny pro kola a zavazadla. Návštěvy hradů a památek totiž patří k nejčastějším víkendovým výletům obyvatel České republiky a v okolí všech hradů je řada cyklostezek. Úschovna bude k dispozici vždy v sobotu od 10 hodin a zavírat bude hodinu po půlnoci. Vstupenky na akci lze koupit v předprodeji sítě Ticketstream za 170 a 350 korun.

Zámek Telč - zámecká zahrada

Kočovná divadelní společnost Vůz v sobotu na státním zámku v Telči představí divadelní hru Limonádový Joe aneb Koňská opera. Divadelní představení je určeno pro děti a dospělé a vstupné je dobrovolné. Výtěžek z představení poputuje na podporu dobrovolnického centra Lékořice v Thomayerově nemocnici v Praze. Začátek od 14 hodin.

Festival Colours of Ostrava

Jaromír Nohavica.Kulturní dění v Ostravě ovládne do neděle 12. července osmý ročník multižánrového festivalu Colours of Ostrava. Centry dění budou Výstaviště, Černá louka a Slezskoostravský hrad. Na víc než deseti scénách pod širým nebem i v klubech či kostelech vystoupí na sto kapel, dýdžejů, dojde i na diskuze, workshopy, promítání filmů a taneční afterparty.

Celkem se představí 28 zahraničních a 52 českých kapel, 11 divadelních souborů a deset dýdžejů. Pořadatelé se musejí postarat o 500 hudebníků. Nejvíce vybavení bude mít jedenáctičlenná formace Davida Byrnea, která do Ostravy přijede ve třech autobusech. Naopak nejméně toho bude mít Jaromír Nohavica a Jon Anderson z kapely Yes. Nohavica přijede jen s kytarou a harmonikou, Anderson pak s manželkou, kytarou a třemi kufry.

K největším hvězdám letošních Barev Ostravy bude britský skladatel Michael Nyman, který proslul především hudbou k oscarovému filmu Piano a mnoha snímkům režiséra Petera Greenawaye. Čtyřdenní přehlídku uzavře americký funkový saxofonista, zpěvák a velký showman Maceo Parker. Více na http://www.colours.cz/.

Slavnosti koní, historie a řemesel.Slavnosti koní, historie a řemesel

Působivé prostředí Hospitalu Kuks v obci Kuks bude opět nádhernou kulisou akci, jejímž cílem je nabídnout v naší uspěchané době možnost zastavení a zamyšlení. Největší atrakcí bude Starokladrubský kůň s aristokraticky ladným pohybem, tři černí koně ze Slatiňan nebo ohnivé španělské rytmy, které předvede dáma v sedle se svým koněm Dimonem. Začátek v 9 hodin.

Letní shakespearovské slavnosti 2009

Simona Stašová s Bolkem Polívkou v Shakespearovských slavnostech.O víkendu můžete navštívit také festival Letní shakespearovské slavnosti v zahradě u terasy Jízdárny Pražského hradu, který bude probíhat letos až do 3. září. Hrát se bude kromě Prahy také v Brně, Ostravě, Bratislavě, Košicích a Zvolenu. Nejočekávanější novinkou je komedie Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela a v jiskřivém překladu Martina Hilského. V roli rytíře-bonvivána Jana Falstaffa se těšte na Bolka Polívku, důvtipnou paní Pažoutovou ztvární Simona Stašová.

V české premiéře bude k vidění Macbeth s Veronikou Freimanovou v roli Lady Macbeth a Lady Macduff a také Antonius a Kleopatra s výtečnými slovenskými herci. Program počítá i s úspěšnými reprízami Bouře, Jak se vám líbí, Snu noci svatojánské a Komedie omylů, která se i tento rok hraje ve dvou různých nastudováních. Více informací www.shakespeare.cz/.

Muzeum pražských pověstí a strašidel

Muzeum Pražských pověstí a strašidel, které vzniklo 1. října loňského roku v Mostecké 18 v Praze, představuje svoji novou podobu. V podzemní části muzea, kde je vybudována staropražská ulička s atmosférou Prahy bez neonů, aut a ruchu jednadvacátého století, přibyla desítka nových duchů. 

Už tuto neděli se tak osobně můžete setkat od 14 do 17 hodin se třemi z 27 popravených českých pánů, uvidíte i železného muže, který je nedílnou součástí Nové radnice na Mariánském náměstí, nad hlavou se vám bude vznášet čert, který je původcem Čertových kamenů na Vyšehradě, a zjeví se vám i další nová strašidla.

Zásadních změn doznala i přízemní část expozice, kde k textům, plastikám a ilustracím přibyly interaktivní exponáty. Díky nim se můžete například vcítit do kněžny Libuše, která v hustých lesích zahlédla vidinu Pražského hradu, poznáte, jak byste vypadali, kdybyste byli strašidlem, a můžete i nahlédnout vodníkovi pod pokličku jeho hrníčků. 

Návštěvníky muzea mezi 14. a 17. hodinou provedou po nových exponátech pražská strašidla a budou jim vyprávět pověsti, které se k novým duchům váží. Expozice v pozměněné podobě je pak k dispozici za lidové ceny v běžných otvíracích hodinách, tedy denně od 10 do 22 hodin. Bližší informace na www.muzeumpovesti.cz.

Foto: archiv, hostital-kuks.cz

Další čtení

ilustrační foto

Vláda přijala nový centrální stavební zákon. Měl by zrychlit výstavbu

Domácí
16. 12. 2025
ilustrační foto

V Polsku ubodala dvanáctiletá dívka o rok mladší spolužačku

Zahraničí
16. 12. 2025
Motýl na měsíčku lékařském, symbolu boje proti rakovině

Český den proti rakovině letos vynesl historicky rekordní částku

Zdraví
16. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV