Továrna na <span>dřevěné hračky</span> zve turisty na prohlídku

Relax
25. 6. 2010 11:07
Už jenom dodělat čumáček a krtek se může vydat na cestu k dětem.
Už jenom dodělat čumáček a krtek se může vydat na cestu k dětem.

Plato dřevěných krtečků čekajících na dokončení.Tradiční výrobce dřevěných hraček, Detoa Albrechtice, otevřel svou výrobu turistům. V areálu postaveném před více než sto lety vytvořila firma prohlídkovou trasu, na níž mohou návštěvníci vidět, jak se obyčejný špalík mění v dřevěný vláček, korále nebo oblíbenou postavičku krtečka.

Firma předpokládala, že v prvním roce továrnu navštíví kolem tisícovky turistů, už nyní je ale jasné, že návštěvnost bude podstatně větší. ""Chceme lidem i odběratelům ukázat, že hračky skutečně vyrábíme a nenakupujeme je někde Číně. Zájem je větší, než jsme čekali. Zatím máme otevřeno jen ve všední dny, kdy se v továrně pracuje. V budoucnu bychom ale chtěli otevřít i o víkendech, proto chceme v areálu vybudovat i muzeum," říká jednatel společnosti Jaroslav Zeman. "Vybudování muzea přijde na nějakých osm milionů korun, kolem sedmi bychom mohli získat z evropských fondů."

Už jenom dodělat čumáček a krtek se může vydat na cestu k dětem.Továrnu na výrobu dřevěných hraček založil v Jizerských horách v roce 1908 Johann Schowanek. Za první republiky, v dobách největšího rozmachu, zaměstnávala kolem 1300 lidí, dnes jich tam pracuje 200. V 50. letech minulého století se pod názvem TOFA začala věnovat také výrobě pianinových a klavírních mechanik. Od roku 1993 je společnost v soukromých rukou a podniká pod značkou Detoa.

ČTĚTE TAKÉ: Tip na výstavu: poznejte historické plechové hračky

K nejstarším a také nejoblíbenějším hračkám z Detoy patří mačkací figurky, které si kupují i dospělí jako suvenýry, stále oblíbené jsou hračky na provázku nebo dřevěné stavebnice a stolní hry. "Tři čtvrtiny produkce vyvážíme, největším odběratelem je Německo, prodáváme ale třeba i do Číny nebo Japonska," říká Zeman.

Dřevěné hračky jdou na odbyt i v éře barbín a lega.

Prohlídka nabízí i unikátní stroje. Zajímavý je areál i z pohledu ekologie - teplo pro továrnu i sušárny dřeva zajišťuje kotel na spalování odpadu z výroby - pilin a dřevní štěpky. "Díky tomu se podařilo snížit roční náklady na plyn o 12 milionů korun, v budoucnu by měla hospodaření vylepšit ještě fotovoltaická elektrárna na střeše továrny," dodává Zeman.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ