U Slavkova žádní mrtví, jen <span>osmnáct stehů</span> a tisíce diváků

Relax
30. 11. 2009 08:16
Bitva tří císařů proběhla o víkendu v Tvarožné na Brněnsku.
Bitva tří císařů proběhla o víkendu v Tvarožné na Brněnsku.

U Slavkova v roce 1805 zvítězilo vojsko francouzského císaře NapoleonaSlavnou bitvu tří císařů o víkendu v Tvarožné na Brněnsku připomněla bitevní ukázka, do níž se zapojilo asi 800 nadšenců v historických uniformách. Předvedli rekonstrukci šarvátky o vesnici Telnice.

Akci přálo počasí. Šarvátce přihlíželo asi 8000 až 9000 lidí, což je o něco více než před rokem, řekl jeden z organizátorů Miroslav Jandora. Manévry napoleonistů s replikami historických zbraní včetně děl se obešly bez vážnějšího zranění. "Pouze dva jezdci na koních se srazili a jeden si zranil ret. Lékař mu to na místě sešil 18 stehy. Ostatní jsou drobnosti," uvedl Jandora.

Dopravu v okolí slavkovského bojiště mírně zkomplikovala nehoda osobního auta a autobusu u Němčan nedaleko Slavkova u Brna. Nikdo se nezranil, informoval dispečink hasičů.

Bitva tří císařů proběhla o víkendu v Tvarožné na Brněnsku.Třídenní oslavy začaly už v pátek zapalováním ohňů v Jiříkovicích a na vršku Žuráň. Starosta Tvarožné František Kopecký také v pátek pokřtil svou novou knihu nazvanou O Slavkovské bitvě. Na 250 stránkách v ní popisuje všechny okolnosti slavného střetu tří armád. Dnes dopoledne si lidé mohli prohlédnout také manévry milovníků historie v zámeckém parku ve Slavkově u Brna. Každoroční připomínka bitvy vyvrcholí v neděli pietním aktem na Mohyle míru.

Akce je letos o něco skromněji připravená než v minulých letech. Pořadatelé například nepozvali Američana Marca Schneidera, jenž v posledních ročnících ztělesňoval na bitevním poli Napoleona. Schneider patří k nejznámějším dvojníkům slavného francouzského vojevůdce.

ČTĚTE TAKÉ: Hornická muzea a skanzeny přitahují stále víc turistů

Šarvátka o Telnici patřila k zajímavým momentům bitvy.U Slavkova v roce 1805 zvítězilo vojsko francouzského císaře Napoleona nad armádami ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka I. Spojenci měli výraznou přesilu. Napoleon však odvážným manévrem přezdívaným lví skok nečekaně zaútočil na pozice Rusů a Rakušanů na Pratecké výšině a bitvu vyhrál. Odhady počtu padlých se v odborné literatuře různí, pohybují se od 20 tisíc do 33 tisíc. Podle vojenských historiků šlo o největší bitvu na území střední Evropy od počátku 19. století do dnešních dnů.

Šarvátka o Telnici patřila k zajímavým momentům bitvy. Nejprve ji drželi Rusové. Následně ji získali a znovu ztratili Francouzi. Poté se ale Napoleonovým jednotkám podařilo díky dobrému manévrování protivníka překvapit a opět dobýt ztracené pozice.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ