Zimní výlety na Šumavě nemusejí probíhat jen v přírodě a na lyžích. Před Vánocemi a během svátků čeká na návštěvníky malebného koutu Čech i řada jiných lákadel a kulturních akcí.
"Před Vánocemi se určitě vyplatí zajít se podívat na jedinečný šumavský betlém do Muzea Šumavy v Sušici. Během zimního období otevírají své brány také některé šumavské hrady a návštěvníkům nabídnou netradiční vánoční prohlídky s neopakovatelnou atmosférou," doporučuje Jiří Mánek z Šumavského národního parku.
Šumavské hrady
Na speciální vánoční prohlídku se můžete vydat na hrad Rabí v sobotu 17. prosince. Večerní prohlídky tohoto největšího šumavského hradu budou probíhat za romantické atmosféry při svíčkách. Návštěvníci se dozvědí zajímavosti o vánočních zvycích ve středověku a celý večer bude zakončen vánočním koncertem v hradní konírně.
O Vánocích se otevírají i brány hradu Kašperk. Od 28. prosince do 1. ledna můžete nasát kouzelnou atmosféru místa, kde se natáčela i oblíbená pohádka Anděl Páně. Zimní prohlídky budou doplněny divadelním představením, jejichž hlavním tématem je letos výročí kašperskohorské Zlaté stezky. Návštěvníci se díky tomu humornou formou seznámí s pohledem na dávnou historii vzájemných česko-bavorských vztahů a dozvědí se, co všechno způsobil Karel I., když nechal zbudovat z Kašperských Hor do Bavorska novou středověkou "dálkovou obchodní silnici".
Betlém v Sušici
Pohyblivý sušický betlém od místních řezbářů Karla Tittla a Pavla Svobody zobrazuje Šumavu za starých dob - od klasické dřevěné architektury přes roubenky, šumavské statky, kamenné stavby až po historické klenoty, jako je židovská synagoga v Sušici nebo papírna v Prášilech, které už dnes neexistují.
Betlém tvoří kolem třiceti velkých figur v popředí a přibližně 150 pevných a 150 pohyblivých figur zasazených do krajiny Sušicka. V krajině jsou vidět klasické dominanty Šumavy - hrady Rabí, Velhartice a Kašperk nebo rozhledna Svatobor. Na betlémě se pohybuje celkem 35 objektů, jako jsou mlýnská kola a vory. Hlavní expozice v sušickém muzeu je kromě betléma věnována hlavně sirkařství a sklářským výrobkům ze Šumavy.
Hamry a umrlčí prkna
Ve známém zimním středisku Železná Ruda je co dělat i bez lyžování. V místním Muzeu Šumavy se dozvíte řadu zajímavostí z historie místního sklářství a hamernictví, tradičního zpracování železa. Název toto řemeslo získalo od slova "hamr", jak se říkalo mechanickému kladivu na vodní pohon, které bylo pro Šumavu tolik typické.
Zajímavým exponátem jsou i umrlčí prkna, připomínající dřívější zvyk při pohřbívání. Pokud nebožtík zemřel v zimě, byl uložen na prkno do chladného přístěnku a pohřben až na jaře, kdy bylo možné vykopat hrob. Prkno bylo po pohřbu opatřeno pamětním nápisem, případně i vyzdobeno řezbou a sloužilo jako památník zesnulého.
V adventním období se na Šumavě koná také řada zajímavých adventních koncertů nebo klasických mší. Mezi nejzajímavější kostely, kam se na ně můžete vydat, patří opravená horská synagoga v Hartmanicích, kostel sv. Vintíře s unikátním skleněným oltářem a křížovou cestou v Dobré Vodě nebo kostel Panny Marie Pomocné v Železné Rudě.
Co dalšího se na Šumavě právě děje, snadno zjistíte na šumavském informačním serveru. Až vyrazíte koncem roku na výlet a zrovna nebudete chtít strávit den na svahu, nudit se určitě nebudete.