
Mezi nová místa zařazená na seznam patří kromě 14 kilometrů dlouhých amsterodamských kanálů, založených v 16. a 17. století, například historické monumenty v čínském Teng-fengu, biskupské město Albi ve Francii, tichomořský atol Bikini, na kterém byly prováděny pokusné jaderné výbuchy, či mořská oblast Papahanaumokuakea u Havajských ostrovů.
ČTĚTE TAKÉ: Madagaskar i Florida jsou v ohrožení, rozhodlo UNESCO

Z Rumunska se na seznam dostal už osmý z klášterů ve východorumunském historickém regionu Moldávie. Sucevita se podobně jako ostatní kláštery v regionu vyznačuje pestrobarevnou malbou na vnějších zdech z 16. století.
Seznam světového kulturního a přírodního dědictví byl rozšířen také o 645 prehistorických obrazů vyrytých do skal v Siega Verde v západošpanělské autonomní oblasti Kastilie-León. Také v tomto případě jde o rozšíření už existujícího zápisu - portugalského údolí řeky Coa.

Seznam světového dědictví se tak rozšířil na více než 900 míst vynikajících svým jedinečným přírodním nebo kulturním významem.
Zápis na seznam UNESCO je vždy důležitým ekonomickým signálem, zejména pro rozvojové země. Ve většině případů dojde po zápisu místa na seznam ke zvýšení turistické návštěvnosti; usnadní se i žádosti o finanční pomoc a investice.

Mezi nejznámější české památky na seznamu UNESCO patří historická jádra Prahy, Českého Krumlova nebo Telče. Celkem má ČR na seznamu 12 památek.
V Brasílii na zápis na seznam kandiduje 39 míst, o 17 už ho komise rozšířila.
Foto: www.profimedia.cz