V keňském hlavním městě Nairobi se konala první soutěž krásy pro albíny. Lidé s geneticky daným světlý zbarvením kůže jsou v Africe často na okraji společnosti a stávají se oběťmi šamanských rituálů. V některých částech kontinentu totiž stále věří pověrám, podle nichž mají těla a orgány albínů kouzelnou moc. Organizátoři soutěže chtěli upozornit na šikanu albínů a povzbudit jejich sebevědomí, uvedla tamní média.
"Lidé s albinismem jsou tou soutěží absolutně nadšení. Zatím nikdy nemohli ukázat, co v nich je," uvedl mluvčí pořádající organizace. Již první výběrová kola, která se konala v září, přilákala podle jeho slov mnoho mladých lidí. Soutěží se o titul krále i královny krásy.
"V mnoha koutech naší země je stále třeba udělat hodně v boji proti stigmatizaci a diskriminaci, které albíni čelí," řekl mluvčí. Nejdůležitější je podle jeho slov zvyšovat informovanost většinové společnosti a vyvracet pověry spojené s genetickou odchylkou. Podle šamanských učení mohou lektvary obsahující části těl albínů přinést štěstí a bohatství. Říká se také, že sex s "bílými lidmi" léčí nákazu virem HIV a nemoc AIDS.
Stejně důležité je podle organizátorů také zvedat sebevědomí albínů a podporovat jejich začlenění do společnosti. Děti by měly mít šanci chodit do škol a dospělí do práce.
Útoky a únosy albínů jsou nejčastější v Malawi a Tanzánii. Podle zjištění Červeného kříže se jejich orgány a části těl dají na černém trhu prodat i za 75 tisíc dolarů (1,9 milionu korun). Kromě vražd a únosů jsou známé také případy exhumací albínů. Magickou moc mají podle šamanů také jejich kosti.
Kenya is holding its first albino beautypageant w/ efforts to counter negative attitudes towards albinism! #SaharaTV pic.twitter.com/ltBt00sl11
- SaharaTV (@SaharaTV1) 21. října 2016