V Luxoru vykopali sochu starověkého faraona

Relax
2. 10. 2010 19:38
Archeologové odhalili horní část vápencové dvojsochy faraona Amenhotepa III. (ilustrační foto).
Archeologové odhalili horní část vápencové dvojsochy faraona Amenhotepa III. (ilustrační foto).

Egyptští archeologové odhalili horní část vápencové dvojsochy faraona Amenhotepa III., který vládl starověkému Egyptu před téměř 3400 lety. Oznámila to agentura AP.

Odhalená část sochy je vysoká 1,3 metru a téměř metr široká. Byla vykopána v zádušním chrámu Amenhotepa III. v jihoegyptském Luxoru. Tento chrám patřil k největším v tomto městě.

Socha představuje Amenhotepa s dvojitou korunou Horního a Dolního Egypta, sedícího na trůně ve společnosti boha Amona, jednoho z nejvýznamnějších v egyptské mytologii.

Badatelé předpokládají, že po vyproštění celého díla dosáhne socha výšky tří metrů.

Dědeček slavného Tutanchamona Amenhotep III. vládl ve 14. století před naším letopočtem v období Nové říše. Egypt se za jeho panování rozkládal od Núbie na jihu až po Sýrii na severu.

Faraonův chrám byl z velké části poničen, možná při záplavách, a zachovaly se fakticky jen trosky zdiva. Archeologům se ale v jeho areálu podařilo vykopat množství artefaktů i soch. Mezi nimi byly loni i dvě sochy Amenhotepa z černé žuly.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Tréninková TA KAVÁRNA slaví plnoletost

Relax
16. 9. 2025
Zpráva o osudech ledních medvíďat z brněnské Zoo Komety a Nanuka. Kometa žije v Rusku, Nanuk v Belgii.

Brněnská medvědice Kometa je v Rusku za hvězdu, její potomek žije v Moskvě

Relax
14. 9. 2025
Saloos

Síla přírody pro zdravé, silné a krásné vlasy

Relax
11. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ