V Náprstkově muzeu se zájemci vydají kolem světa

Relax
15. 11. 2013 09:20
Z výstavy Čas zámořských objevů.
Z výstavy Čas zámořských objevů.

Na dobrodružnou plavbu kolem světa se mohou vydat zájemci na nové výstavě Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. Má název Čas zámořských objevů a zahájila výstavní cyklus s názvem Peníze.

Čas zámořských objevů provází návštěvníky dobou, kdy Evropané začali objevovat nepoznané končiny. Seznámí je se světem mořeplavců, výzkumníků, domorodců, otroků, misionářů i pirátů, kteří jsou s tímto obdobím spjati. Zájemci si mohou prohlédnout předměty z domácích i zahraničních sbírek: vzácné exponáty z aztécké a incké sbírky Náprstkova muzea, nejcennější obraz Národního muzea od José Márii Velaska Údolí Ciudad de México z hory Santa Isabel a další malby. Jsou mezi nimi mimořádné zápůjčky včetně monumentálního portrétu Kryštofa Kolumba z vídeňského Kunsthistorisches Museum.

Vyplouváme! Z nové expozice.Dějiny zámořských objevů se pro starý kontinent začaly psát v 15. století, kdy se objevitelské výpravy Portugalců a později Španělů snažily novými námořními cestami dostat k pokladům Východu, obepluly Afriku a nakonec objevily "nový svět". Hnací silou byla touha po nových komoditách, především po koření důležitém pro chuť a konzervaci potravy.

Dobyvatelé ale zároveň toužili po zlatě a stříbře, které tehdejší Evropa potřebovala pro rozvoj ekonomiky a obchodu. Na ně v 18. století navázaly vědecké expedice, které z nových krajů přivážely poznatky o způsobu života i jazycích domorodců, místní fauně, floře a nerostném bohatství. Byly to právě zámořské objevy výprav, přivážejících do Evropy drahé kovy, otroky a nové plodiny, které změnily ekonomické fungování starého světa a život jeho obyvatel.

Glóby, mapy i aféry

"Toto období přineslo Evropě kromě zlata a stříbra i dnes úplně běžné zboží jako kávu, čaj, čokoládu, brambory nebo rajčata. Jak to vše změnilo život lidí v Evropě, přibližuje výstava určená všem zájemcům o historii a lidem s romantickou duší," podotkl ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Výstava soustřeďuje i dobové mapy, glóby, grafiky a rukopisy ilustrující tehdejší představy o světě. Je tu i glóbus ze Strahovského kláštera z roku 1632, misionářskou činnost Evropanů dokumentují pozlacené kalichy z Arcibiskupství pražského.

Plánovaný cyklus Peníze představí v různých objektech Národního muzea peníze jako společenský fenomén a upozorní na jejich vliv na život v průběhu dějin.Koncem listopadu budou v Nové budově NM otevřeny výstavy Peníze a Aféry, na které v březnu 2014 naváže v Národopisném muzeu expozice Venkov.

V současné době běží v Muzeu hlavního města Prahy výstava Peníze, nebo život?, která je celá o penězích - objasňuje jejich historii a funkci jako platebního nástroje, jejich výrobu i oběh.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK , www.nm.cz

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ