V Uzbekistánu našli po 40 letech Picassovu keramiku

Relax
12. 11. 2012 09:05
Pablo Picasso.
Pablo Picasso.

Keramika, jejímž autorem je slavný španělský malíř Pablo Picasso a která upadla v zapomnění, byla náhodně objevena v depozitáři uměleckého muzea v Taškentu. Před 40 lety ji této bývalé sovětské republice ve střední Asii darovala Francouzská komunistická strana.

"Pátrali jsme v depozitáři po ruském porcelánu, abychom jej vystavili v sále věnovaném ruské avantgardě. A náhle jsme objevili Picassovu keramiku," uvádí jedna z organizátorek expozice Gulčehra Achunovová.

Tato kolekce, vystavovaná až do 10. ledna příštího roku, zahrnuje desertní talířky, dekorativní podnosy a nádoby, kde jsou zastoupeny oblíbené motivy slavného umělce, jako je holubice, tvář ženy či hlava býka.

Pablo Picasso se do keramiky pustil ve 40. letech a vytvořil stovky předmětů ve své hrnčířské dílně Madoura ve Vallaurisu na jihu Francie.

Loni v červnu prodala dražební síň Christie's kolekci jeho keramiky a dalších předmětů za 12,6 milionu dolarů (asi 226 milionů Kč).

Keramiku nalezenou v Uzbekistánu darovala před 40 lety Francouzská komunistická strana, sdělil představitel muzea Mirfajz Usmonov. Podle dokumentů šlo o dar Nadii Légerové jménem Institutu Maurice Thoreze patřícího francouzským komunistům.

Thorezovi přátelé

Nadia Léregová narozená v Bělorusku byla manželkou významného francouzského malíře Fernanda Légera, Picassova přítele. Oba muži se účastnili komunistického hnutí a byli přáteli šéfa francouzských komunistů Maurice Thoreze.

"Prvních sedm předmětů získalo muzeum v roce 1968. Pak v roce 1971 muzeum dostalo čtyři dezertní talířky od Puškinova muzea v Moskvě," uvádí představitel muzea v Taškentu. Dodává, že přesný původ všech předmětů ještě nebyl určen.

"Musíme pátrat v našich archivech, abychom zjistili původ dalšího Picassova díla, které zde máme," říká Usmonov.

Podle dokumentů muzea byly všechny předměty vyrobeny v hrnčířské dílně Madoura.
"Když jsem připravovala naši expozici, nalezla jsem dokumenty svědčící o tom, že Picassova sbírka byla již vystavena s další keramikou a porcelánem, ale nevzpomínám si na přesné datum," prohlašuje Gulčehra Achunová.

Picassova díla byla zanesena v dokumentech taškentského muzea, zřejmě však byla opomíjena proto, že pocházela ze Západu.

"Slyšela jsem, že v době, kdy u nás byla poprvé vystavována tato Picassova dílna, nebyl o západní umění příliš velký zájem," prohlašuje mladá kurátorka muzea Dina Turajevová.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ