Ve Šluknovském výběžku by mohla vzniknout další rozhledna. Obyvatelé Varnsdorfu nyní vybírají ze čtyř grafických návrhů věže na Špičáku. Hlasovat mohou do konce ledna, vítěze ale nakonec určí výběrová komise, řekl starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček.
Na vrcholu Špičáku v minulosti už rozhledny stály. Pokaždé ale skončily v plamenech. Na kopci byly i letní výčepy a restaurace, ta poslední přečkala druhou světovou válku. Na začátku 50. let však celé pohraničí obsadili příslušníci pohraniční stráže, hostinec byl uzavřen a po několika letech také vyhořel. "Naším cílem je postavit rozhlednu, která bude hlavně odolná a bezúdržbová," uvedl Horáček.
Návrhy připravili místní architekti a jedna škola. Na první pohled se od sebe velmi liší. "Rozhledna na Špičáku má ambice stát se jednou z nejviditelnějších a nejvýznamnějších dominant města, návrh její podoby považujeme za nejpodstatnější aspekt celého záměru," uvedl starosta.
Architekti měli v zadání připravit studii rozhledny, zastřešeného posezení, terénních úprav okolí a způsob využití ruin bývalé restaurace. Výška věže má být nejvýše 25 metrů, kapacita deset lidí, cena 2,5 milionu až tři miliony korun. "Nechceme žádnou megalomanskou stavbou, která bude nákladná na údržbu, ale jednoduchou vyhlídku," řekl Horáček. To, aby stavba nebyla náročná na údržbu, je jedním z hlavních kritérií komise, v níž usednou vedle starosty zástupci opozice a odborníci.
Hlas obyvatel bude poradní. Vybírat mohou z věže ve tvaru válce, jehlanu, hranolu a spirály. "Náklady na realizaci by měly být financovány z Euroregionu Nisa," řekl Horáček.
Do projektu s pracovním názvem Rozhledny, vyhlídky a stezky Euroregionu Nisa je přihlášeno 22 staveb. Na české straně se plánuje vznik nebo oprava deseti turistických cílů za tři miliony eur (81,6 mil. korun). Mezi nejnákladnější patří restaurování nejstarší vyhlídky na území Libereckého kraje, kterou je Allainova rozhledna z roku 1862 v Lomnici nad Popelkou. Součástí této akce za čtvrt milionu eur (6,8 mil. korun) je i vybudování naučné lesní stezky. Rozhledny by mohly vzniknout například v Koberovech, ve Skalici u České Lípy, v Jirkově u Železného Brodu či ve Vysokém nad Jizerou.
Rozhledny jsou vyhledávaným cílem turistů. Na území Ústeckého kraje je jich přes třicet. Řada měst a obcí se v posledních letech snaží opravit staré vyhlídky, z nichž se naskýtá pohled do Labského údolí, na vrcholky Krušných hor či do nitra Českého středohoří.