Ve většině koupališť je voda dobrá. Opatrně v Pekle i Rozkoši

Relax
18. 7. 2013 16:44
Ve většině přírodních koupalištích v Česku je voda stále vhodná ke koupání.
Ve většině přírodních koupalištích v Česku je voda stále vhodná ke koupání.

Ve většině přírodních koupališť v Česku je voda stále vhodná ke koupání, a to i přes horké počasí, které obvykle přispívá k jejímu zhoršení. Zákaz či nedoporučení koupání platí před nadcházejícím víkendem jen v několika málo lokalitách, vyplývá z informací zveřejněných na webech hygienických stanic.

Na Vysočině stále platí zákaz koupání v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku. V polenském rybníku Peklo hygienici koupání lidem nedoporučují, protože pro děti a lidi s oslabeným imunitním systémem by bylo spojeno se zdravotními riziky.

V Plzeňském kraji hygienici nadále upozorňují na možný výskyt svědivé vyrážky po koupání v boleveckém rybníku v Plzni. Koupání v nejoblíbenější vodní ploše ve městě nedoporučují citlivým lidem, tedy alergikům, dětem, těhotným ženám a lidem s oslabenou imunitou. Reakce jsou podle Radmily Koubové z Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje hlášeny hlavně při intenzivnějším plavání v hlubších částech rybníka.

V jižních Čechách je tradičně nejhorší kvalita vody u tábořiště Vojníkov. Ale i tam je podle hygieniků voda vhodná ke koupání. Byly tam překročeny pouze limitní hodnoty ukazatele chlorofyl a průhlednost. Koupání se nedoporučuje citlivým jedincům.

V Královéhradeckém kraji prokázaly zhoršenou kvalitu vody rozbory vody u autokempinku v nádrži Rozkoš na Náchodsku a ve Stříbrném rybníku u Hradce Králové. Ve vodní nádrži Rozkoš hygienici zjistili zvýšený výskyt sinic, chlorofylu a sníženou průhlednost. Ve Stříbrném rybníku jsou zvýšené hodnoty chlorofylu a mírný výskyt sinic. "U vnímavých jedinců by se mohly vyskytnout zdravotní potíže," uvedla hygiena.

V Libereckém kraji nemají vodu vhodnou ke koupání dvě koupaliště. Kromě Chrastavy, které nevyhovuje už od začátku sezony, to stále platí také v Hodkovicích nad Mohelkou. Citlivým lidem, alergikům, těhotným ženám nebo malým dětem nedoporučují hygienici koupání v Máchově jezeře, na všech plážích zaznamenali ve vodě zvýšený výskyt sinic.
Zdraví škodlivé sinice se vyskytují také v pražském Šeberáku, v ostatních přírodních koupalištích v metropoli je voda ke koupání vhodná.

Kvalitu vody měří hygienici v letních měsících většinou každých 14 dní. Jen když se v koupalištích rozmnoží zdraví nebezpečné sinice, kontrolují je častěji. Výsledky laboratorních rozborů platí k datu odběru.

Hygienici upozorňují na to, že jakost vody je sledována pouze na vodních plochách uvedených na webových stránkách hygieny. Na ostatních vodních plochách není kvalita vody monitorována a koupání je tam na vlastní nebezpečí

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Ideální tipy na cesty

Relax
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ