Vesmírné výlety: nabídnou je i české cestovní kanceláře?
27.09.2007 15:22
Kosmonaut Vladimír Remek zřejmě již brzy přijde o výsadu jediného Čecha, který viděl Zemi z vesmíru. První cestovní kanceláře totiž do svých katalogů začaly zařazovat komerční lety do vesmíru, přičemž nejlevnější přijdou zájemce o netradiční turistické zážitky v přepočtu na zhruba čtyři miliony korun. Podle odborníků se v Česku najde dost movitých lidí, pro něž nebude problém si krátký kosmický výlet zaplatit, a proto budou podobné zájezdy brzy k dostání i na tuzemském trhu.
Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury má vesmírnou turistiku nyní v nabídce pouze americká společnost Space Adventures, která společně s ruskou kosmickou agenturou Roskosmos vysílá turisty na mezinárodní vesmírnou stanici. Cena jedné letenky činí 20 milionů dolarů (390 milionů korun). V roce 2009 ale chce zahájit lety společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona, které budou výrazně levnější. Letoun Space ship two turisty dopraví do výše zhruba 122 kilometrů nad zemským povrchem, let bude trvat přibližně šest hodin a pasažéři budou čtyři minuty ve stavu beztíže.
"Virgin Galactic plánuje vysílat do vesmíru vždy současně šest turistů, přičemž každého z nich výlet vyjde podle předběžných plánů pouze na 200 tisíc dolarů, tedy zhruba čtyři miliony korun. Vesmírná turistika se tak stane realitou i pro vyšší střední vrstvu ve vyspělých zemích," uvedl Okamura.
Cesty do vesmíru již zařadila do katalogu svých zájezdů japonská cestovní kancelář JTB. Stala se tak první běžnou cestovní kanceláří na světě, která lety do kosmického prostoru nabízí. Okamura míní, že v Česku bude o podobné výlety do vesmíru zájem, a brzy je začnou svým klientům nabízet i tuzemské cestovní kanceláře. "Je to otázka krátkého času. Podle mého odhadu jsou v Česku stovky lidí, pro které je představa být dalším českým kosmonautem velmi lákavá a nemají problém si podobný výlet do vesmíru zaplatit," podotkl Okamura.
Nabídka vesmírných letů se bude rozšiřovat. Podobnou cenu jako Virgin Galactic, tedy v rozmezí 150 a 200 tisíc dolarů, si podle Okamury zřejmě bude účtovat také konkurenční společnost EADS Astrium. Tato firma by první lety mohla odstartovat v roce 2012. "Počátkem příštího roku by společnost chtěla dokončit všechny technické studie a začít s výstavbou speciálního letounu. Stroj by svou velikostí měl odpovídat zhruba malému soukromému letadlu," podotkl Okamura.
Až do výše dvanácti kilometrů by měl být letoun poháněn běžnými motory a poté nastartovat motory raketové, které jej katapultují až do výše 100 kilometrů nad zemí. Let má trvat zhruba 90 minut a uvést pasažéry na tři minuty do stavu beztíže. "Do letounu by se měli vejít čtyři turisté," dodal Okamura. Komerční lety do kosmu se chystá nabídnout také Čínský národní kosmický úřad. Zatím sice není upřesněn termín zahájení prodeje turistům, nicméně Čína se již v roce 2003 stala po Rusku a Spojených státech třetí zemí na světě, která dokázala vyslat kosmonauta do vesmíru ve vlastním stroji.
Zatím nejvíce ambiciózním projektem v oblasti vesmírné turistiky je stavba hotelu na oběžné dráze, který v roce 2012 plánuje ve výšce 450 kilometrů nad zemských povrchem zprovoznit společnost Galactic Suite Project. Turisté budou mít možnost pozorovat východ Slunce patnáctkrát během jednoho dne. Oběžná doba orbitálního hotelu má totiž činit zhruba 90 minut. Tři dny v hotelu přijdou vesmírné turisty na čtyři miliony dolarů, přičemž v ceně je i několikatýdenní předletová příprava na jednom z karibských ostrovů. Ubytování v tomto hotelu se podle Okamury začne prodávat již příští rok.
Podle lidí pracujících v rodící se vesmírné turistice si nelze myslet, že by cena za výlet do vesmíru mohla v nejbližších letech rychle klesnout. "Podle našich odhadů je na světě asi 40 tisíc lidí, kteří by si mohli pobyt v hotelu dovolit. Ovšem zatím si nejsme úplně jistí, zda by své peníze chtěli utratit právě za výlet do vesmíru," připustil Xavier Claramunt, který stojí v čele společnosti připravující stavbu vesmírného hotelu.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.