Vídeň dostane v příštím roce novou atrakci. Naproti obřímu kolu v Prátru se otevře kabinet voskových figurín Madame Tussauds. Zájemci se v něm budou moci od Velikonoc potkat s umělými dvojníky filmových hvězd, sportovců i politiků, mezi kterými nebude samozřejmě chybět ani slavný Arnold Schwarzenegger nebo císařovna Marie Terezie, oznámili zástupci muzea.
Vídeňský kabinet bude po Londýně, Amsterodamu, Šanghaji, New Yorku či Berlíně jedenáctým muzeem Madame Tussauds na světě. "Otevřeme o Velikonocích 2011 se 65 figurami. Polovina z nich budou Rakušané, respektive Vídeňané, druhá polovina budou mezinárodně známé hvězdy," upřesnila Nina Zerbeová.
První postava, kterou návštěvníci ve vídeňském kabinetu uvidí, bude někdejší herec a nynější kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. Jeho figurína bude stát hned ve vstupní hale. Podle Zerberové se muzeum snaží představit všechny exponáty "interaktivně". Zájemci si tak prý budou moci třeba lehnout na gauč k zakladateli psychoanalýzy Sigmundu Freudovi, posedět na trůnu vedle císařovny Marie Terezie, zahrát si na bicí s kapelou Queen či posnídat u Tiffanyho s Audrey Hepburnovou.
ČTĚTE TAKÉ: Největší kolotoč světa? Ve vídeňském Prátru
"Člověk bude mít pocit, že je součástí dění. Pozná, jak se cítí hvězdy," slibuje Zerberová. Mezi vystavenými figurínami nebudou chybět císař František Josef a císařovna Sissi. Návštěvníci uvidí také německou kancléřku Angelu Merkelovou, britskou královnu Alžbětu, dalajlámu či rakouského prezidenta Heinze Fischera. Sáhnout si budou moci na skladatele Josepha Haydna či Wolfganga Amadea Mozarta. Čekat na ně bude zpěvák Falco, někdejší jezdec formule Niki Lauda či bývalá tenisová jednička Thomas Muster.
Madame Tussaudová se naučila vyrábět modely z vosku v Paříži kolem roku 1770. Za francouzské revoluce dělala posmrtné masky popravených aristokratů. Počátkem 19. století přijela do Británie s putovní výstavou, která ukazovala známé lidi a události, a obstarávala tak jakési zpravodajství. V roce 1835 našla expozice místo v Londýně. V roce 1884 se přestěhovala do Marylebone Road, kde je dosud.
Ve vídeňském Prátru byl kabinet voskových figur od poloviny 19. století až do roku 1945, kdy na konci války po bombardování vyhořel. Už dávno před vznikem této výstavy mohli ale Vídeňané obdivovat voskové hlavy, které jsou ve sbírkách umělecko-historického muzea.
Muzea Madame Tussauds provozuje Merlin Entertainments Group, která je vedoucí zábavní firmou v Evropě. Ve světě zaujímá druhou příčku - po Disneylandu.
Foto: archiv Týdne, Jan Šilpoch, ČTK/AP