Vynálezy slavné i zašlé lze ozkoušet v Národním muzeu

Relax
27. 9. 2011 11:35
Z výstavy Vynálezci a vynálezy.
Z výstavy Vynálezci a vynálezy.

Šikovné i méně praktické vynálezy z techniky, lékařství, chemie, biologie, zemědělství, tiskařství a humanitních věd obsahuje nová výstava v Národním muzeu v Praze. Součástí výstavy je například čočkostroj akademika Wichterleho,  Kaplanova turbína, ornitoptéra, ruchadlo bratranců Veverkových, Resselův lodní šroub a řada dalších, občas i zapomenutých objevů českých vědců a koumáků. Návštěvníci nové budovy Národního muzea naleznou i zajímavé informace z pracovního a soukromého života slavných vynálezců. 

Model Resslova lodního šroubu.Expozice s názvem Vynálezci a vynálezy nabízí osudy dvou desítek osobností, které po sobě zanechaly nesmazatelná díla světového či evropského významu. "Nejeden návštěvník může být překvapen, když zjistí, kolik předmětů z běžného života je českého původu," uvedl před dnešní vernisáží generální ředitel NM Michal Lukeš. 


Interaktivní modely i Nobelova cena

Některé vynálezy z více než dvou set předmětů jsou v originále, u jiných ve formě interaktivních modelů si děti i dopělí mohou vyzkoušet princip, na kterém fungují. Pro hravé a zvídavé návštěvníky budou připraveny životopisné komiksy třinácti osobností a hra na vědce.

Některé exponáty jsou ryze interaktivní.Návštěvníky může zaujmout i audiovizuální program nebo tematické hry, které prověří šikovnost i vědomosti příchozích. V rámci hry Cesta za Nobelovkou se návštěvníci seznámí se skutečnými životními příběhy vědců a vyzkoušejí si, jak by sami uspěli na poli vědy

Na výstavě jsou i předměty vztahující se k nejužitečnějšímu objevu Karla Rašky, který přišel s očkováním proti pravým neštovicím, je

ž tuto hrozivou chorobu vymýtilo. Výstava informuje i o tom, že například Erich Roučka přihlásil na 850 patentů a nejvšestrannějším vynálezcem byl Jan Evangelista Purkyně. Nejvzácnějším exponátem je Nobelova ceny Jaroslava Heyrovského zapůjčená z Akademie věd pouze na jeden měsíc. 

"Naše velká muzea si nekonkurují, ale spolupracují," řekl generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr, který na výstavu zapůjčil motocykl Čechie - Böhmerland 350. 

Aerosáně na vrtuli

Převoz saní do prostor muzea byl náročný.Jedním z největších exponátů jsou aerosáně Tatra z roku 1942. Modrobílá karoserie s tlačnou vrtulí na zádi vybavená lyžemi vznikla v Kopřivnici na základě osobního automobilu Tatra 87 začátkem 40. let minulého století pro potřeby německé armády. Jediný vyrobený prototyp dosahoval rychlosti 80 kilometrů v hodině a poháněla ho dvoulistá vrtule. Pohyb vzad, brzdění či pohyb v městském prostředí zajišťoval válec opatřený šípovými lištami. Motorové saně se měly s největší pravděpodobností používat na ruské frontě.
    
"Existují nepodložené historky o tom, že se saně údajně testovaly na zamrzlých alpských jezerech," uvedl ředitel historických sbírek Národního muzea Pavel Douša. Dva páry lyží se ovládaly spodním ze dvou volantů. 
    

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ