Českokrumlovská galerie chystá ke 120. výročí narození malíře Egona Schieleho velkou výstavu. Návštěvníci na ní uvidí nejen Schieleho obrazy zapůjčené galeriemi a soukromými sběrateli z celého světa, ale také díla, která k této příležitosti tvoří v ateliérech Egon Schiele Art Centra jiní umělci. Výstava začne 16. dubna.
Na výstavě budou i zcela vzácné kusy, například z vídeňského Leopold Museum, z pozůstalosti Serge Sabarského v New Yorku, Galerie St. Etienne New York, Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně a také od soukromých sběratelů.
Rozsáhlou expozici doplní svými díly soudobí umělci. Každý z nich je tvoří v ateliérech centra na konkrétní náměty Schieleho tvorby, jsou to například Bernadetta Huberová, Lucie Novotná, Robert Schade, Alois Mitter či Roman Týc.
Kvůli aktům ho Krumlov vyhnal
Schiele se narodil v roce 1890 v Tullnu poblíž Vídně. Otec Adolf byl rozený Vídeňan, matka Marie, rozená Soukupová, pocházela z Českého Krumlova. Po gymnaziálních studiích byl přijat na Akademii výtvarných umění ve Vídni, odkud ale předčasně odešel kvůli konfliktům.
V roce 1911 se přestěhoval do Krumlova. Vznikly zde mnohé z jeho nejkrásnějších obrazů znázorňujících město a krajinu. Jeho volný životní styl a kresby aktů mladičkých dívek ale budily odpor u krumlovských občanů, město proto opustil. Velký umělecký i materiální úspěch mu přinesla 49. výstava Wiener Secession v roce 1918.
V témže roce, 28. října zemřela jeho těhotná žena na španělskou chřipku, o týden později nemoci podléhá i sám Schiele. Zemřel v osmadvaceti letech.
Jeho odkaz v Krumlově od roku 1993 připomíná mezinárodně uznávaná galerie.
Foto: Profimedia