Hračky od začátku minulého století až do 80. let nabízí aktuální výstava v ústeckém muzeu. Zatímco sem bude možné zajít za vzpomínkami i poučením až do konce roku, jen do 28. října lze navštívit výstavu historických hraček na zámku ve Vizovicích. Zdejší expozice zahrnuje vedle hraček od roku 1945 i zajímavé dobové fotografie z rodinných alb. Dřevěné hračky pak představuje od tohoto víkendu nově i muzeum v Lomnici nad Popelkou, kde si mohou děti dokonce sami pohrát nebo něco vyrobit podle své fantazie.
Hračky vystavené v Ústí pocházejí ze sbírky Aleny Pleslové, která s jejich shromažďováním začala asi před 25 lety. "Jako malá jsem měla jedinou panenku, tak si to možná na stará kolena vynahrazuji," říká. Zmíněnou panenku dostala v roce 1952, kdy jí byl jeden rok, a stále ji má. Nejstarší vystavená panenka pochází z roku 1897.
Za nejzajímavější kousek sběratelka ale považuje panenku jinou, z roku 1902. "Má totiž svůj rodokmen. V originální krabici u ní byl popis toho, od koho ji majitelka dostala, co měla na sobě a komu ji odkázala," vysvětluje. Dnešní děti si podle Pleslové neumějí moc hrát: "Hračky je vůbec nenutí přemýšlet, skoro si hrají za ně," tvrdí.
Kdo má jiný názor, může vyrazit s dětmi třeba do pražského Muzea Lega. Rozhodně za pozornost stojí také Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují nebo Muzeum hraček v Benátkách nad Jizerou, kde se chlubí dokonce exponáty od roku 1860.
Tradiční dřevěné hračky jak s prvorepublikovými motivy, tak i současnými moderními přibližuje nová výstava v muzeu v Lomnici nad Popelkou. Pro zájemce se může stát i vhodnou inspirací k nákupu vánočních dárků. Kromě toho mohou děti využít návštěvy kreativní dílny, kde je pro ně připravena možnost vyrobit si vlastní hračku dle své fantazie. Nejlepší výrobek bude pak oceněn výhrou v rámci soutěže, slibují organizátoři výstavy Pojďme si hrát.
Mechanické hračky 19. a 20. století jako zmenšené modely technických objevů a vynálezů, poháněné hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem nabízí pak expozice na Chvalkovském zámku u Prahy. Návštěvníci zde uvidí například funkční vláček s parní lokomotivou, velké historické elektrifikované kolejiště nebo historickou dopravní kancelář.
Po celou dobu výstavy, která probíhá až do 6. ledna, jsou k vidění i první projektoskopy a kinematografy, modely parních strojů a nejstarších automobilů, dřevěné i kovové stavebnice, pohyblivé postavičky na klíček nebo vojáčci s vojenskou technikou.
Na aktuální zmiňované výstavě v Ústí uvidí návštěvníci staré medvídky, panenky gumové i porcelánové nebo kočárky pro ně. Do Ústí cestovaly přes 220 kilometrů, neboť sběratelka bydlí u Rychnova nad Kněžnou. K nejcennějším exemplářům patří kloubové panenky s hlavičkami z biskvitového porcelánu, se skleněnýma očima a s vlásky z pravých lidských vlasů. Svou sbírku Pleslová rozšiřuje, jak se dá, třeba na burzách, ale také u popelnic.
"Ozývají se mi i lidé po výstavách. Říkají: 'Než bychom to vyhodili, tak ať to raději někdo využije'," dodává.