Vlastivědné muzeum v Olomouci od středy pro veřejnost znovu zpřístupní dvě stálé historické expozice, které koncem loňského března uzavřelo kvůli rekonstrukci více než 50 let starého topného systému v budově.
Naopak na přírodovědné stálé expozice i expozici o historii Olomoucka si návštěvníci musejí ještě počkat, odborníci je připravují, řekla mluvčí muzea Renáta Fifková. Po několikaměsíční přestávce si mohou zájemci opět prohlédnout archeologickou expozici Pravěk Olomoucka a expozici Od orloje k hodinám. "Expozice uvidí návštěvníci v podobě, na niž byli zvyklí v minulosti," doplnila mluvčí.
Expozice Pravěk Olomoucka prezentuje památky z nejstarších etap osídlení Olomoucka, které patří k nejvýznamnějším archeologickým regionům v tuzemsku. Nejstarší vystavované artefakty spadají do období starší doby kamenné. Expozice také přibližuje počátek intenzivního osídlení regionu z mladší a pozdní doby kamenné a dokumentuje rozvoj osídlení v následné době bronzové a ve starší době železné. Závěr expozice patří ukázkám z nálezového inventáře po historických Keltech, Germánech a Slovanech.
Expozice Od orloje k hodinám návštěvníkům představuje část sbírkových předmětů z fondu Historických hodin muzea, který obsahuje více než 1500 předmětů, a je tedy v České republice co do počtu kusů největší.
ČTĚTE TAKÉ: Sezona na Baťově kanálu bude letos o měsíc delší
Ve fázi přípravy jsou dvě přírodovědné expozice - zoologie a geologie a mineralogie. Historici také pracují na expozici přibližující dějiny Olomoucka. Výstava Olomouc v minulých stoletích totiž byla uzavřena v roce 2005 v souvislosti s rekonstrukcí depozitářů. Od 1. dubna se mohou návštěvníci těšit na tradiční výstavu Ohrožené druhy rostlin. Vlastivědné muzeum v Olomouci zřizuje Olomoucký kraj. Celkový sbírkový fond muzea činí v současné době téměř milion položek. Zahrnuje sbírky archeologie, dějin umění, numismatiky, etnografie, kartografie, hudby, lékařství a lékárenství, militarií, průmyslu, obchodu a řemesel, mineralogie, geologie, zoologie, paleontologie, botaniky a mnoho menších sbírek.
Foto: vmo.cz