
"Agáve americká sice u nás není žádný neobvyklý druh exotické rostliny, kvetoucí agáve ve střední Evropě - to je však botanický unikát," uvedla mluvčí zoo Romana Bujáčková. V Evropě lidé mohou kvetoucí agáve spatřit především v teplém Středomoří, kde se už místy staly součástí původní vegetace. Ve střední Evropě, navíc v České republice, se kvetoucí agáve považuje za výjimečný úkaz, upozornila.

Stvol, vyrůstající ze středu růžence, může mít až devět metrů a nese četné zelenožluté vzpřímené květy. Nápadný je na nich spodní semeník, ze kterého se po odkvětu vyvíjí pěticentimetrová tobolka plná semen. Jakmile se semena začnou vyvíjet, rostlina odumírá.
V blízkosti mateřské růžice však už během svého života vytváří četné boční odnože. Agáve je ideální rostlinou pro pěstování. Snáší nadbytek vláhy i nepravidelnou zálivku, v zimě se nemusí vůbec zalévat. Je značně odolná vůči poklesu teplot, neublíží jí ani krátkodobé mrazíky do minus šesti stupňů Celsia.
Ve zlínské zoo mohou návštěvníci obdivovat na 1600 druhů a variet rostlin a bylin. Stáří některých stromů dosahuje až 270 let.
Foto: ČTK