<span>Za zachráněnými památkami</span> do domu U Zlatého slunce

Relax
30. 9. 2008 08:01
Zachránit se podařilo třeba kostel sv. Barbory v Šipíně.
Zachránit se podařilo třeba kostel sv. Barbory v Šipíně.
Zachránit se podařilo třeba kostel sv. Barbory v Šipíně.Unikátní výstavu kulturních památek, jež se podařilo díky dotaci Plzeňského kraje v uplynulých pěti letech obnovit a často i na poslední chvíli zachránit, nabízí od pondělí dům U Zlatého slunce v Plzni.

Mezi zmíněnými jsou například polorozpadlý kostel v Křivcích, desítky křížů, kapliček, božích muk, ale i dva výjimečné obrazy barokního malíře Petra Brandla. Kraj do památek dal od roku 2005 více než 77 milionů korun.

"Podpořili jsme asi 800 projektů záchrany a obnovy památkově cenných objektů. V řadě případů byla dotace využita k jejich zásadní rekonstrukci," uvedl krajský radní Martin Baxa. Mezi takovými byl mimo jiné kostel sv. Barbory v Šipíně na severním Plzeňsku nebo nejstarší západočeská církevní stavba - románská rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci.

"Rotunda byla v roce 2008 zařazena mezi takzvané preferenční objekty Plzeňského kraje," vysvětlil Baxa. Při rozsáhlé rekonstrukci pracovníci demontovali stávající poškozené břidlicové krytiny, položili nové břidlicové šablony, opravili krov a bednění na střeše. Opraveny byly i vstupní dveře a vrcholový sekyrkový kříž.

Na poslední chvíli


Opravy se dočkal také kostel v Křivcích.V roce 2005 začaly například záchranné práce na kostele sv. Martina v Křivcích. "Teď po dvou letech můžeme říci, že kostel nespadne," uvedla Helena Bocková ze sdružení Martinus, které se o kostel v havarijním stavu stará. Vloni se podařilo do záchrany vložit kolem milionu korun, letos zatím sdružení sehnalo zhruba stejnou částku.

Podle Baxy se kraj soustavně věnuje také prezentaci památkového dědictví na svém území. Vydal například monografie o díle barokního sochaře Lazara Widemanna, publikaci o památkových rezervacích a zónách nebo DVD o lidové architektuře nebo hradech a hradních zříceninách.

Peníze na obnovu památek přiděluje v rámci dvou dotačních programů. Letos takto z programu Zachování a obnova kulturních památek Plzeňského kraje podpořil téměř 16 miliony Kč 78 projektů, z programu Obnova historického stavebního fondu v památkových rezervacích a zónách a staveb drobné architektury na území Plzeňského kraje celkem 79 projektů částkou přes šest milionů korun.

Kulturní dědictví kraje zahrnuje tři městské památkové rezervace, 21 městských památkových zón, 44 vesnických památkových zón, pět vesnických památkových rezervací, dvě krajinné památkové zóny a 17 národních kulturních památek. Na území se nachází přes 3000 kulturních památek.

Foto: Ladislav Matějka, Jiří Bízek
Autor: ČTK

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ