Za zničenou vesnicí na <span>sudetské hranice</span>

Relax
12. 9. 2008 08:00
Zachované přízemí.
Zachované přízemí.

Zachované přízemí.Ta ves ležela v lesích pod Čerchovem u potoka Chladná Bystřice v nadmořské výšce 550 metrů, tři kilometry západně od Folmavy. Na to, jak byla malá, měla dosti názvů: Fuxova Huť, Fuchsova Huť, Fichtenbach, Bystřice. Pod posledním z těchto názvů byla na počátku 50. let 20. stoleté opuštěna, neboť ležela v hraničním pásmu a na konci téhož desetiletí byla bez dokumentace téměř zcela srovnána se zemí. Přesto se kromě pohlednic jedna památka zachovala - filmové záběry režiséra Guby z jeho filmu Domažlicko z roku 1938.

I když malá a utopená v lesích, nebyla bez významu. Již v 18. století bývala v Bystřici významný sklárna, patřící Domažlicím. ke konci tohoto století ji však získala proslulá Pomník padlým.sklářská rodina Fuchsů, po níž získala i své jméno. V roce 1922 však sklárnu koupilo opět město Domažlice. To se ale už schylovalo k jejímu konci.

Česká škola v německém pohraničí

Tak jako v jiných vsích i obyvatelé této osady odevzdali svou daň na životech v první světové válce, jak o tom dodnes svědčí zčásti zachovaný památník. I zde se odehrávaly národnostní třenice doby první republiky. Bystřická česká škola vznikla spíše jako politická demonstrace než ze skutečné potřeby. V době, kdy byla ves z vůle mocných, ale i k radosti vlastních obyvatel přičleněna k Říši, se v nedaleké lovecké chatě, takzvaném Zámečku, dnes rovněž v sutinách, usadilo komando SS a mělo zde kasino.

Skelný odpad.I poválečný osud byl typický. Odsun, pokusy odsunutých převést přes nedaleké hranice dobytek a na žebřiňácích za nocí i majetek, který museli nechat za sebou, neúspěšný pokus o osídlení, nové vystěhování na základě zřízení hraničního pásma. A tak rybníček na bývalé návsi a u bývalé sklárny je dnes lesním jezírkem a všude kolem trosky domů a větší či menší kusy zelenavého skla spečeného s jílem - pozůstatek kdysi bohaté činnosti sklárny.

Jen památný a chráněný smrk u Zámečku, tyčící se do výše 45 metrů v těsné blízkosti Zámečku nad pravým břehem Chladné Bystřice, si může pamatovat bývalé časy.

Historický snímek.Lesní idyla fichtenbašská

O Bystřici zůstala zachována i jedna literární památka, která je v plném znění uveřejněna na webových stránkách kohoutikriz.org. Jedná se o vzpomínku německého spisovatele, rodáka z dnes již také zaniklé osady Spálenec (Prennet) v okrese Domažlice, Franze Karla Dimtera s názvem Lesní idyla fichtenbašská.

Hluboko pod horským vladařem severozápadního cípu Šumavy, starým Čerchovem, Česká škola.zařezávají se do lesních končin protáhlé údolní soutěsky... V úzkých úvalech, které oživuje tok Chladné Bystřice z lesního pramene právě na jednom z čerchovských úbočí, stojí na zeleném palouce ještě mnohý dům německého rázu, mnohé rodné místo, kde budoucí muž slyšel prvá slova mateřštiny a prožil ty nejšťastnější dny svých dětských her.

Foto: Vladislav Dudák a Miroslav Tesař

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ