
"Chtěli jsme zejména rodinám s dětmi nabídnout zážitkový výlet časem zpátky do pohádky," říká Rudolf Suk, který s manželkou zámek převzal před třemi roky. První pohádkový okruh s peklem, vodníky, skřítky či hladomornou noví majitelé otevřeli v rozsáhlém sklepení zámku na jaře 2008. Loni přibyl druhý prohlídkový okruh, pohádková půda se strašidly a čarodějnicemi.
ČTĚTE TAKÉ: Hrad Okoř osiří. Festival po deseti letech nebude
Letos zámek v prostorách bývalé zámecké konírny otevřel "Čarodějnou bestyolu", kde návštěvníci vidí ovce, kozy, králíky, veverky, šváby, cvrčky, myši a další havěť vyskytující se v pohádkách. "Děti přitom nechceme strašit. Chceme jim dát laskavou pohádku, která však někdy i ty největší malé hrdiny znejistí. Lidem chceme ukázat něco, co jinde nemívají," řekl Suk.

Zámek, který Sukovi koupili od obce za 30 milionů korun, předloni navštívilo 32 tisíc lidí. Loni počet návštěvníků stoupl téměř na dvojnásobek, a památka se tak zařadila mezi nejnavštěvovanější v regionu. Například z památek ve správě Národního památkového ústavu je v kraji nejnavštěvovanější zámek v Ratibořicích s více než 80 tisíci lidmi ročně. Na známý novogotický Hrádek u Nechanic ročně zavítá přes 30 tisíc lidí.
Letos Staré Hrady čekají další nárůst počtu návštěvníků, a to i přes dosavadní vedra, která návštěvnosti památek moc nepřejí. "K polovině července jsme měli návštěvnost přes 40 tisíc lidí, to je meziroční nárůst o více než deset procent," řekl Suk, který je také spolumajitelem sítě realitních kanceláří Tana.

První zmínka o tvrzi na místě zámku ve Starých Hradech je z poloviny 14. století. V 16. století byla tvrz přebudována na renesanční zámek. V 60. letech minulého století hrozila zámku demolice, ale místní lidé a dobrovolníci tehdy objekt opravili.
Foto: ČTK