Zámek Vimperk otevřel dosud nepřístupné prostory
20.06.2009 06:00
Obyvatelé i návštěvníci Šumavy si mohou v letošní turistické sezoně vůbec poprvé prohlédnout s průvodcem zámek ve Vimperku. Umožnil to archeologický záchranný výzkum, který předchází plánované obnově památky.
Návštěvníci uvidí třeba až do letoška ukryté klenuté gotické sklepy či osmimetrovou sondu, jež odhalila únikovou cestu z hradu a také základy další gotické věže ze 13. století, řekl Bohumil Kubát, který má na starost projektovou přípravu obnovy.
Vzdělávací centrum pro přírodovědce
Kdo se zajímá o historii a architekturu, je podle něj nadšený. Rekonstrukce památky bude trvat několik let a zámek se pak z větší části pro veřejnost uzavře. Opravená památka by se měla proměnit v mezinárodní vzdělávací centrum pro přírodovědce, sloužit jako vstupní brána k informacím a prezentaci ochrany přírody a krajiny v oblasti Šumavy a Bavorska. Prostory se využijí i pro společenské akce, uvedla Jana Zwettlerová mluvčí Správy národního parku a CHKO Šumava.
Správa areál převzala v roce 1992, nyní pracuje na projektové dokumentaci pro předložení projektu do některého z grantů Evropské unie. Náklady adaptace se odhadují na asi 800 milionů korun. Na zámku by měly vzniknout přednáškové sály, muzeum, výstavní plochy, kanceláře, restaurace i hotel. Na nádvořích se pak počítá s řemeslnými dílnami a v přilehlých zahradách s odpočinkovými místy a ojedinělým arboretem.
"Po rekonstrukci se mohou návštěvníci zámku těšit i na prohlídku evangelické kaple a na varhaní koncerty v kapli sv. Josefa. Bude možné vidět restaurované renesanční malované stropy v Horním i Dolním zámku či zažít tajemnou prohlídku Černé věže nebo vzrušující stezku kolem zámku," nastínil Kubát. Veřejnosti bude přístupná i jižní terasovitá zahrada a celá východní zahrada před arkádami, kde se budou pořádat společenské akce.
Únikové cesty
Patrně se nepodaří zcela obnovit podzemní štoly, kudy vedly únikové cesty ze zámku do města. Ty sloužily lidem při obléhání bývalého královského hradu. „Jedna ze štol prý vedla z Vlčkovy věže přes evangelickou kapli a Haselburg za město a ústila pod rybníkem. Další šla ze sklepení pod zámkem přes starý pivovar dolů do města a třetí směrem k dnešní nemocnici," uvedl Kubát. Věří, že adaptace by měla být hotová v roce 2016.
Zatím jsou v areálu kromě odhalené architektury i národopisné sbírky v muzeu, historie knihtisku a stálá expozice Národního parku Šumava i výtvarná výstava.
Na místě dnešního zámku stával původně hrad, který vznikl někdy okolo roku 1260. Měl chránit jednu z odboček obchodní Zlaté stezky, kudy se z Bavorska vozila sůl a další zboží. Hrad v polovině 16. století získali Rožmberkové, kteří začali s jeho přestavbu na renesanční zámek. Stát jej vlastnil od roku 1948. V roce 1992 areál přešel pod Správu Národního parku a CHKO Šumava.
Foto: Czechtourism.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.