Žatec a Litoměřice chtějí lákat turisty na vzájemné slevy
05.08.2010 12:00
Města Žatec a Litoměřice plánují spolupráci, která by měla přilákat více turistů. Chystají například společné slevové karty pro vstupy do místních památek. Plánují také cyklostezku a železnici spojující obě města podél Ohře. Novinářům to při dnešním podpisu memoranda o spolupráci měst řekli starostové Žatce a Litoměřic.
Města se chtějí inspirovat turistickou slevovou kartou, takzvanou 3K kartou, která funguje v regionu Karlovy Vary - Kadaň - Klášterec nad Ohří. Turisté při jejím zakoupení získají slevy v různých místech v oblasti. "Proč vymýšlet něco nového, když můžeme použít systém, který se osvědčil," řekl Jan Novotný z žateckého informačního centra. Karta by mohla být k dostání už na letošní zimní turistickou sezonu.
Trend vyhledávaných gastronomických zážitků by podle litoměřického místostarosty Jaroslava Tvrdíka mohl právě jejich městům nahrávat. Preferují proto, aby mezi nimi turisté nejezdili autem, už kvůli ochutnávkám místních alkoholických specialit - piva ze žateckého chmele a vína z litoměřických vinic.
ČTĚTE TAKÉ: Studie radí, jak si uchovat vzpomínky z dovolené
V příštím roce by se měl mezi městy na Ohři rozjet víkendový historický motorový vlak. Města podporují také projekt Ústeckého kraje na vytvoření 60 kilometrů cyklostezky podél řeky Ohře, která by cyklistům umožnila navštívit obě města v jeden den.
Cílem, který snahu obou měst spojuje, je udržení českých i zahraničních turistů v regionu déle než na jednodenní návštěvu. Proto se budou snažit turistické baličky sestavit tak, aby turisté trávili v regionu celý víkend, po jednom dni v každém městě. Ve výhledu je podle litoměřického starosty Ladislava Chlupáče i vytvoření destinační agentury, jejíž sídlo pro region Ohře by mělo být v Žatci a pro region České středohoří v Litoměřicích.
Do budoucna chtějí obě města spolupracovat také s dalšími obcemi, které leží mezi nimi na toku řeky Ohře, a vytvořit tak kompaktní turistický region. Podle Novotného jsou jednání domluvena například s Libochovicemi, s Terezínem už Litoměřice spolupracují.
Ještě před započetím vzájemné spolupráce se obě města pustila do velkých turistických projektů. V Žatci vzniká Chrám chmele a piva za 210 milionů korun, Litoměřice plánují přestavbu nevyužité budovy hradu na Svatostánek českého vinařství za 150 milionů korun.
Foto: Czechtourism.com
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.