Železná Ruda chce za 100 milionů korun novou lanovku
27.12.2009 08:00
Dvoutisícová Železná Ruda vybuduje za téměř 100 milionů korun novou lanovku, upraví sjezdovku a křížení tras v městském areálu ze Špičáku na Hofmanky.
Radnice, která už má územní rozhodnutí a projekt, požádá v únoru o peníze z česko-bavorského programu Cíl 3. Německým partnerem projektu bude Národní park Bavorský les. ČTK to řekl starosta Michal Šnebergr.
Radnice, která dva roky hledala investora na trojnásobně nákladnější celý úsek ze Špičáku až na nejvyšší šumavský vrchol Pancíř, chce do konce volebního období vyřešit alespoň první část Špičák - Hofmanky o délce 1,5 kilometru. Hlavním smyslem je náhrada 30 let staré sedačkové lanovky, jejíž opotřebovanost snižuje návštěvnost.
"Chceme navíc zachovat atraktivitu lokality i pracovní místa," dodal. Investice má přivábit do největší rekreační oblasti v kraji více lyžařů, kterým už nestačí jeden velký areál na Špičáku. Sousední německý Javor se obrovsky rozvíjí a Železnorudsko začíná zaostávat, hrozí zavírání hotelů a vylidňování oblasti, řekl starosta.
Provoz po celý rok
Součástí projektu je křížení silnic, sjezdovky, pěších tras a cyklotras, jež zatím v Železné Rudě chybějí. "Požádali jsme o 28 milionů korun na deset kilometrů cyklistických linií. Už příští rok by měly vzniknout zejména v atraktivním území mezi Železnou Rudou a Špičákem a na Špičáku," vysvětlil starosta. O dotacích z Cíle 3 se rozhodne do konce roku. Partnerem na německé straně je městečko Patersdorf.
ČTĚTE TAKÉ: Turisté se mohou těšit na nové česko-polské mapy
Lanovka bude díky navazujícím cyklostezkám v provozu celý rok. Dopraví cyklisty z parkoviště Kaskády přes výškový rozdíl na Hofmanky a odtud by se dostali do šumavského parku i na jezera. Ve městě jsou zatím jen cyklotrasy po silnicích, část stezky je v Alžbětíně. "Potřebujeme je ale propojit s německými trasami a Špičákem," řekl starosta. Podle něj jsou největší problémy pozemky v CHKO Šumava. Jejich stanoviska narážejí na potřeby oblasti i běžného občana, dodal.
Peníze chybějí
Situace se sháněním investorů je nyní složitá. Město se ale nehodlá zabývat podnikatelskými aktivitami. Shání sice peníze na lanovku, ale chce hlavně vybudovat v příštím roce sběrný dvůr a komunikace, které mělo mít už dávno. "Vývoj byl bouřlivý, ale nyní se ze Železnorudska stává běžná středoevropská lokalita a nastává procitnutí po 20 letech a některé potřeby se zanedbaly," uvedl Šnebergr.
Město s ročním rozpočtem kolem 40 milionů korun si musí dát do pořádku hlavně zanedbané silnice, zajistit jejich údržbu, dále chod školy, školky a městského úřadu. Železná Ruda má přitom jeden z největších katastrů v kraji od Prenetu po Gerlovu Huť.
Foto: Czechtourism.com
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.