Zlaté předměty z časů Velké Moravy, mimořádně cenné dukáty olomouckých biskupů i překvapivé vykopávky ze starých hrobů nabídne nová výstava Moravského zemského muzea. Vzácné zlaté předměty ze svých sbírek zpřístupní na pouhé dva týdny u příležitosti oslav 195. výročí založení.
Výstavu budou provázet mimořádná bezpečnostní opatření. "Vystavíme zlaté originály z našich sbírek, z nichž některé ještě veřejnost od dob založení muzea neměla možnost spatřit," slibuje mluvčí muzea Eva Pánková. Expozici nazvanou Zlato - symbol moci a bohatství najdou zájemci od 2. do 18. listopadu v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně. "Představí zlato jako fenomén hodnoty, bohatství a moci v průběhu známé historie lidstva," láká Pánková.
Návštěvníci uvidí mince a medaile z období od 7. století před naším letopočtem až po nedávnou minulost. Prohlédnou si také šperky a ozdoby z doby bronzové, bohatou výbavu hrobu velmože z období stěhování národů nebo ukázky zpracování zlata z Velké Moravy. Mezi nejvzácnější předměty patří ukázky z numismatické sbírky, které většinou nikdy neopustily depozitář. Jde například o unikátní ražby olomouckých biskupů, třeba třicetidukát Karla z Lichtenštejna z roku 1676 nebo osmidukát Františka z Ditrichštejna z roku 1630.
Vzácností je také příležitostná medaile k popravě anglického krále Karla I. Návštěvníci si dále prohlédnou takzvaný statér, tedy zlatou minci z prvního století před naším letopočtem, nalezenou v Ptení na Prostějovsku. Expozici doplní ukázky zlata jako suroviny, tedy například vzorky z evropských nalezišť a nuggety ze Severní Ameriky i Austrálie.