Strojem času zpět
Co frčelo v 80. letech, a co byl naopak pořádný propadák?

13.07.2019 06:30 Původní zpráva

Vlny retro nostalgie po starých dobrých časech se vracejí neustále. A to i po dobách jen nedávno minulých. O to silnější emoce vyvolávají, protože vzpomínky na ně ještě nadobro nesetřel čas. Co bylo na 80. letech tak zvláštního, že i dnes je občas slyšet "zlatý komunisti"? A co na nich bylo naopak tak nehorázného, že by tu dobu leckdo nevrátil ani za milion?

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • jadoles nepojedu (5 hlasů) 13.07.2019 12:42

    Ono to ani snad nebylo tak hrozné.Mléko někdy prasklo,ano,nicméně...

  • Blanka Köhlerová (5 hlasů) 13.07.2019 09:44

    Já teda nevím, mě ta doba vůbec tak strašná nepřipadala. Už jen to,...

  • Sparviero Sparviero (5 hlasů) 13.07.2019 12:04

    Každá doba má své plusy a mínusy. Většinu svého života (ročník 1939)...

  • Vlastimil Styblo (3 hlasy) 13.07.2019 08:11

    Článek za pět, ten človíček co to psal vůbec netuší, o čem píše.

  • Honza Hloupý (2 hlasy) 13.07.2019 10:56

    Doba to byla hezká, protože jsme byli o hódně mladší. Víc se k tomu...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Naaajděte nahé 18+ženy ve vašem městě zde : til.pw/nahe

0 hlasů

Ono to ani snad nebylo tak hrozné.Mléko někdy prasklo,ano,nicméně nebyla to ta dnešní modrá voda.U řezníka byly po většinu týdne mastné háky,ale když už(většinou ve středu)přišly salámy,daly se kupodivu jíst,stejně jako vuřty,špekáčky a jiné uzeniny.Polotovary byly celkem fajn,a chutnalo to pomalu jako doma.S dnešním hnusem se to vůbec nemohlo rovnat.A platilo to i u limonád nebo minerálek,žádné umělé příchutě,a i ta Mattoni tenkrát chutnala jinak.Pečivo,rohlíky,úplně jiný level.Chleba se dal jíst i suchý.Samoobsluhy byly už v 60 letech,zas tak zaostalí jsme nebyli.A že bychom byli takoví bl.bci,že jsme si mysleli že vegeterián na tu stravu zemře,to vážně ne.Ona má každá doba své plusy a mínusy,dnes to také není dokonalé,a vážně věřím,že dá-li se zemřít na stravu,tak určitě na tu dnešní.

5 hlasů

A ještě musím dodat,že ty příšerné trvalé se nosily i jinde,dokonce i na západě.

1 hlas

Doba to byla hezká, protože jsme byli o hódně mladší. Víc se k tomu nedá říct.

Když člověk vědomě potlačí vliv svého tehdejšího mládí, mně se nejvíc nabízí dojem "šeď".

2 hlasy

Článek za pět, ten človíček co to psal vůbec netuší, o čem píše.

3 hlasy

Kdo toto psal? Prej nosily se plísňáče a mrkváče! Jo, nosil je ten, kdo měl bony a vystál si kilometrovou frontu před Tuzexem a dostalo se na něj, tedy asi tak 0,05 procenta lidí. Jinak jste byli rádi, když jste měli vůbec nějaké rifle, vůbec nějaké tričko, vůbec nějakou televizi, vanu, kachličky, ponožky, zadek jste si utítrali novinama, protože nebyl tolaeťák, nebyly plenky, boty, nebylo nic!!!!
Skutečně kvalitní věci dostali kluci až na vojně, zase byly ošklivé. První kožené boty měl na sobě každý chlap - kanady.
Mlíko v igelitových sáčcích nepraskalo, nesmělo se s ním třísknout, ale to ani se sklenicí. Sklenice na mlíko igelitové sáčky postupně zcela nahradily.
V masně visely na hácích dva salámy, stejné, dva kousky nějakého olezlého masa se válely na pultě a hotovo! Nic jiného tam nebylo. Tam jste nešli do obchodu si vybrat, ale uzmout to, co bylo.
Jinak kvalita potravin v obchodech byla děs a hrůza. Proto měli všichni doma prasátko, zahrádku, králíčky, slepičky, atd a všechno, co se vyhazovalo a bylo k snědení, šlo těmto zvířátkům do mrtě. Mimo snad Prahééé se nikde potraviny nevyhazovaly, všecko se spotřebovalo. Pomeranče, mandarinky, banány, datle, fíky - jednou za rok na vánoce. UHO bylo na vojně. Civilisté nevěděli, co to UHO je. UHO se vařilo v jídelně, kde netekla teplá voda, nebyla tam kapka jaru, do metru sedmdesáti tam bylo všechno, včetně kachliček na zdech, mastné. V kotle byla zapomenutá jetá hadra na zem a všecky kvalitnější věci rozkradli důstojníci. V pondělí a úterý byl guláš a jak se to ředilo, v pátek byla řídká gulášová polívka. S kolínky. Pořád dokola. Kdo byl na vojně a měl směny s kuchyni, může potvrdit.
Smažák stál 20,-Kčs. Dvanáctka pivo 1,90,-Kčs. Piva byly jen místní a Plzeň v hotelích. Nic jiného jste na výběr neměli. Každý pivovar dodával do svého terotoria a nic víc.
Limonády strašně, jen ZONka byla luxus, ale tu jste měli taky jednou za dva roky.
Nesměli jste ani ceknout, co se režimu nelíbilo. Rodiče dětem doma vysvětlovali, že ve škole ani jinde nesmí říkat to, to a to. Stalinistický režim se v ČSSR na rozdíl třeba od SSSR držel až do 89-ho. My jsme žádné tak zvané "okupanty" sověty nepotřebovali, my jsme si stačili, jako vždycky v naší historii, sami.
Mám doma fotky naší třídy, kdy já a jeden jediný spolužák z ticeti dvou děcek nejsme v pionýrských krojích. Kolaborace s bolševiky byla kolem 85%. Kolem 95% procent národa mělo prsty v majetkové trestné činnosti - jinak to totiž ani prostě nešlo. Morální úpadek nacionalistických Čechů za bolševika dosáhnul totálního dna, ale za třicet let, co tu VUML nemá hlavní slovo, ale jen si vládne díky drrrramatikovi ekonomicky, se to velmi citelně zlepšilo, což nás může těšit.
Jo, že socky a neschopové volají zlatí komunisti: to byl systém, kdy každý dostal minimum a tihleti natahovači rukou, co se nemuseli denně starat o svoje bytí a řešit otázky, jak si vydělat, to adorují. Tehdy ale všichni do jednoho nadávali.
Po rrrrevoluci nebyl najednou nikdo komunista! :-D

1 hlas

Já teda nevím, mě ta doba vůbec tak strašná nepřipadala. Už jen to, že jsme se brali s mužem a měli jsme jen pár kousků nádobí a nádavkem muž měl ve vlastní péči šestiletou dceru. Přibližně za osm let jsme měli už tři děti a stěhovali jsme se do vlastního dvoubytového domu, který jsme si postavili během tří let. Dostali jsme státní pohraniční příspěvek 70 000,- a nenávratnou půjčku od ONV 10 000,- Sami jsme si vzali půjčku od spořitelny 50 000,- , vyčerpali jsme 46 000,- Zkuste to dnes, zadlužíte i vnoučata! A potraviny? Pravda, nebyl takový výběr těch barevných éčkových srágor, jako dnes, zelenina a ovoce nebyly odněkud z Lumundy u k....y, ale nanejvýš evropské, exotické ovoce nás nijak nelákalo a potraviny byly kvalitní. Naše děti měly všechno, co potřebovaly, kola, lyže, hračky.....A to jsme nebyli nějaká elita, ale obyčejný řidič a účetní. Holt máme každý jiné zkušenosti. Mě se dnešní doba vůbec nelíbí, všude nějaké hrozby, plno šmejdů, podvodníků a zlodějů, kam člověk vleze, tam ho okradou a podvedou. Kdepak, jsem stará a jsem tomu ráda, jen je mi líto našich dětí a vnoučat, během několika let nebudou mít pěkný život, kdovíjak to bude v Evropě vypadat. Tak asi tak, neříkám zlatí komunisti, ale líp nebude, líp už bylo!

5 hlasů

Každá doba má své plusy a mínusy. Většinu svého života (ročník 1939) jsem prožil tady v této zemi a nežilo se mi špatně. Každý měl práci !!! Porovnávat dobu před rokem 1989 a nyní podle toho co je v regálech obchodů je příliš povrchní, nepřesné a zavádějící. Člověk přece není šťastný jen tím co si může koupit. Před rokem 1989 jsem neviděl žádné bezdomovce a slovo exekuce bylo pro většinu lidí slovem neznámým. Byla čistá voda,nebylo takového plundrování lesů, byly křepelky, plno zajíců a vůbec - souhlasím s názorem,že dobře už bylo a jak bude,tak to nikdo neví. - Nostalgie po starých časech??? Proč ne, klidně si ji dám . :-)

5 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov