Hřbitov pod horou Říp poskytl po osmi letech existence poslední odpočinek více než pěti stovkám mrtvých zvířat. Zájem chovatelů se v poslední době zvyšuje, a tak se pod Řípem pohřbívá každý druhý den. Pohřeb a desetiletý pronájem hrobu vyjde chovatele asi na dva tisíce korun.
Ve Vražkově se pohřbívají zvířata od začátku tohoto tisíciletí. Nápad na zřízení hřbitova dostal Josef Mihula; zemřel mu tehdy pes a zároveň měl volný hektarový pozemek po babičce. A myšlenka na zvířecí hřbitov začala žít vlastním životem. Oficiální status získal spolu s Janem Figrem v létě 2003 a 1. srpna proběhl první pohřeb, ještě předtím ale musel novopečený živnostník absolvovat několikakolový souboj. Památkáři zakázali stavět vztyčené náhrobky, aby nenarušovaly ráz krajiny pod Řípem, lokalitu také zkoumali kvůli spodním vodám hydrologové.
I když si Mihula s Figrem od nezvyklé živnosti neslibovali zisk, klientelu si postupně získali. Pomohlo jim i naplnění a následné uzavření nejstaršího zvířecího hřbitova v pražských Bohnicích; od Vražkova je to na severní kraj Prahy po dálnici sotva 25 minut. Osud Bohnic prý vražkovskému pohřebišti nehrozí. "Máme obsazenou asi třetinu plochy - a to tu poslední dobou máme tak patnáct pohřbů měsíčně. Začalo s tím být docela dost dřiny," říká prošedivělý šedesátník Figr. Prací na hřbitově si prý zpestřuje důchod.
Nejčastěji se pohřbívají psi a kočky, už tu ale měli i fretku nebo různé hlodavce. Ceny za pohřeb a desetiletý pronájem hrobečku jsou spíš mírné, pohybují se zpravidla okolo dvou tisíc korun. "Snažíme se cenu držet dole, aby byla únosná pro lidi ze všech vrstev. A myslíme, že se to také daří: jeden den sem přijede člověk v naleštěném bouráku, druhý den důchodci ve staré škodovce," říká Figr. Při zhruba pěti stech pohřbech si vražkovský hřbitov vydělal asi milion korun, rozpočítáno na osm let to ovšem neznamená žádný velký zlatý důl. Ceny u konkurence jsou prý zpravidla dvojnásobné.
Nejvíc práce je na hřbitově paradoxně v lednu, to proto, že majitelům se zpravidla nechce kopat hrob na zahradě do zmrzlé půdy. Služby, které zvířecí hřbitov nabízí, jsou srovnatelné s těmi, které jsou poskytovány lidem. Pohřbené zvíře může mít rakev, náhrobní desku s fotografií nebo obřad - třeba i s Modlitbou psa a zaštěkáním na poslední cestu... Další podobná místa, kde majitelé mohou svá zvířata pochovat, jsou například v Hradci Králové nebo Kutné Hoře.