Se speciálními noži se vrhli o víkendu psí "holiči" na teriéry v pražském hotelu Pyramida. Na třech desítkách pořádně zarostlých čtyřnožců se předvedli střihači z Česka, Slovenska, Belgie, Polska, Německa i Nizozemska.
Každý střihač si přivezl svého soutěžního psa. Nesměl ho šest týdnů před soutěží stříhat, aby byl hodně osrstěný. "Když z kulaté zachlupené koule udělá krásného pejska, ukáže své umění. Předvede, jak dobře umí vystihnout standard a udělat z ošklivého pejska hezkého," vysvětlila spolupořadatelka Věra Bucková.
Nejen pro střihače, ale i pro psy samotné je soutěžní klání náročné. Psi musí stát dvě až tři hodiny klidně na střihačském stole a nechat se před zvědavými zraky cizích lidí a v těsném sousedství dalších psů upravovat. Pes musí být poslušný, klidný, už odmalička k takové "práci" vychovávaný.
Na 15. ročníku mezinárodní soutěže ve stříhání psů Pragobest'10 v pražském hotelu Pyramida vstoupila do boje s portugalským vodním psem, kterého má i americký prezident Barack Obama, i nejlepší česká střihačka Romana Divišová.
"Dopoledne se trimovali teriéři, kterým se vyškubává srst za pomoci speciálního nože, a stříhali ostatní čistokrevní a kříženci, odpoledne se stříhali pudli, španělé a setři," doplnila Bucková. Mezinárodní porota hodnotí úpravy, nepřipouští extravagance. Polovina psích plemen se vůbec neupravuje, německý ovčák, boxer nebo naháči. Naproti tomu teriéři, knírači, bišonci, kokršpanělé, irští setři a pudli by se bez úpravy svých kožichů neobešli.
Pro knírače platí při stříhání stejné standardy na celém světě, u pudlů je standardů víc, některé používané v USA nejsou v Evropě povolené. Pudli mohou být ostříháni "na lvíčka" či klasicky, záleží na volbě střihače. Na rozdíl od výstav, kde jde o vzhled psů, takže se smí srst i lakovat, jde na soutěžích střihačů o kvalitu práce. Porotce při posuzování srst prohmatá, špatně ostříhanou srst vyčeše a zamaskované chyby odhalí.