Po zimě je čas vrhnout se do příprav na letní sezónu. Jaro je totiž ideální dobou, kdy věnovat pozornost dlažbě. Třeba té betonové. Pokud se o ni po celý rok pravidelně staráte a čistíte ji, je dlažba i po zimě v dobré kondici a stačí ji jen zamést nebo umýt vodou.
Základní čištění jistě zvládnete sami, ale co když vaše dlažba potřebuje větší zásah? Pro hloubkové čištění doporučujeme využít specializované firmy. Tyto společnosti mají většinou velké zkušenosti s různými typy znečištění, postupy i přípravky a jejich praxe zajistí požadovaný výsledek. Pokud se přesto do čištění betonové dlažby chcete pustit sami, je vždy vhodné dodržet základní kroky a principy uvedené níže.
Základní principy čištění
Než začnete se samotným čištěním, zaměřte se na konkrétní znečištění a pokuste se jej identifikovat. Při rozsáhlém nebo velmi silném znečištění je často levnější, rychlejší a pohodlnější vyměnit betonové prvky za nové.
V případě, že se rozhodnete pro čištění, zvolte si vhodný postup, případně vhodné chemické přípravky. Po pečlivém pročtení příbalového letáku u vybraného přípravku vyzkoušejte čištění nejprve na méně viditelném místě, pak teprve vyčistěte celou plochu. "Na vyčištěné dlažbě bude zapotřebí provést opětovné zapískování spár a impregnaci otevřeného povrchu. Po vyčištění je totiž beton více náchylný k znečištění z důvodu narušení lícové vrstvy," upozorňuje Petra Štěpánková z poradenství BEST.
Druhy znečištění a jaký přípravek na ně užít?
• Běžné znečištění, zašlá špína - vysokotlaký vodní čistič (WAP)
• Vápenný výkvět - přípravek Soudacleaner
• Rezavé skvrny - přípravek Donitil Rost Ex
• Mechy a řasy - přípravek Sikagard 715 W
• Oleje a tuky - přípravek VP 6819 Oil stain remover, concrete and natural sone
• Stopy pneumatik, saze - voda s jarem (důkladné vkartáčování roztoku)
• Maltové a omítkové směsi - přípravek Soudacleaner
Čištění provádějte pravidelně
Jakékoliv čištění je snadnější a účinnější při pravidelně prováděné údržbě betonových prvků, a to alespoň 1× za rok, obvykle v letních měsících. Tím se rozumí zejména pravidelný oplach vysokotlakou vodu s následným využitím hydrofobizační impregnace nebo pečeticími přípravky. Zajistíte tak souvislou ochrannou vrstvu, která zabrání ulpívání nečistot na betonovém povrchu, a navíc rozjasní barvy výrobku. S kvalitně ošetřeným povrchem je jakákoliv údržba vždy jednodušší.
Není na škodu pomýšlet na údržbu dlažby už při jejím pořizování. Existují totiž například dlažby se speciálním povrchem ošetřeným tak, aby k nim hůře pronikalo znečištění, což zlepší jejich odolnost. "Veškeré naše betonové výrobky jsou již ve výrobě opatřeny speciálními hydrofobizačními přísadami, které jsou ještě účinnější než pouhá impregnace povrchu. Tyto přísady zabraňují vniknutí vody do struktury betonu, omezí se tak znečištění, a naopak usnadní čištění. Bohužel ani tyto přísady nejsou věčné a postupem času se jejich účinek vytrácí. Z tohoto důvodu je třeba věnovat údržbě betonových povrchů pravidelnou pozornost," dodává Petra Štěpánková z poradenství BEST.