Výživa v době těhotenství na sebe klade velké nároky. Měla by být pestrá a vyvážená, bohatá na zeleninu, ovoce, bílkoviny, sacharidy i tuky. Důležitou roli pak hraje hlavně kyselina listová, hořčík a vápník. Jsou však látky, kterým by se nastávající maminky měly raději vyhnout. Které to jsou?
Nezbytná kyselina listová
Příjem kyseliny listové v těhotenství je podle odborníků naprosto klíčový. Pomáhá totiž snížit riziko některých vrozených vývojových vad u plodu, jako je například rozštěp páteře a postižení mozku a míchy. "Prostou kyselinu listovou najdete v zelenině, jako je špenát, brokolice, růžičková kapusta nebo chřest. Jejím přirozeným zdrojem jsou i jahody, pomeranče, ovesné, vločky, vlašské ořechy či vejce," vysvětluje výživový specialista Vladimír Koukal. Lékaři většinou doporučují, aby nastávající maminky užívaly kyselinu listovou už několik měsíců předtím, než plánují otěhotnět, a s její konzumací pak pokračovaly až do konce prvního trimestru. Denní příjem by se měl pohybovat v rozmezí 600 až 1000 mg.
Ryby? Raději ne!
Neméně důležité jsou i omega-3 mastné kyseliny, které se starají o normální rozvoj mozkové kůry, a tím i paměti, vnímání, zraku a myšlení. Odborníci se dokonce shodují na tom, že děti, které v prenatálním období přijímají dostatečné množství těchto kyselin, mívají vyšší IQ, lepší psychomotorický vývoj a vyšší porodní hmotnost. Dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou ryby, týdenní norma jsou asi dvě porce ryb. V našich podmínkách však mohou obsahovat těžké kovy, v době gravidity je proto vhodnější sáhnout po doplňcích stravy. "Ideální volbou je například GS Mamavit Prefolin + DHA, který byl vyvinut s odborníky z Ústavu pro matku a dítě v Praze-Podolí a kromě omega-3 mastných kyselin obsahuje i dalších 22 vitaminů včetně jódu, vápníku, železa, hořčíku a zinku," zmiňuje se MUDr. Karel Metyš, odborník na výživu těhotných. Díky speciální DHA technologii se kapsle nerozpouští v kyselém prostředí žaludku, ale až v tenkém střevě. Díky tomu se do organismu dostane vše potřebné bez vedlejších nepříjemných vlastností, včetně běžné rybí pachuti.
Nezapomínejte na B-komplex a pozor na vitamin A
Co se týče vitaminů, měly by nastávající maminky dbát na dostatečný příjem takzvaného B-komplexu, tedy vitaminů B1, B2, B6 a B12. Všechny tyto látky totiž hrají významnou roli při tvorbě DNA a krvetvorbě, posilují imunitní systém a snižují riziko preeklampsie. Důležitý je i vápník, hořčík nebo železo. "Nejvíce těchto látek obsahují celozrnné produkty, oříšky, slunečnicová semínka, polníček, libovolné maso a luštěniny," informuje Vladimír Koukal. Ne všechny vitaminy jsou však v těhotenství žádoucí. Například vitaminu A je dobré se raději vyhnout. Ve vysokých dávkách může totiž přispět ke vzniku vrozených vývojových vad plodu, jako je rozštěp nebo další defekty obličeje, vrozené vady srdce, případně končetin. Denní dávka by rozhodně neměla převýšit 800 mg.
Zákeřný kofein a chinin
V době těhotenství je vhodné omezit také kofein a chinin. Nápoje obsahující tyto látky totiž můžou způsobovat problémy se spánkem, může se dostavit i nesoustředěnost nebo nervozita. Některé nápoje navíc obsahují kromě kofeinu i poměrně velké množství cukru a fosfáty, které zvyšují množství vápníku vyloučeného močí. Může tak dojít ke zvýšení kazivosti zubů nebo úbytku kostní hmoty, což se může projevit osteoporózou nebo zlomeninami.
Co nesmí chybět v jídelníčku těhotné ženy
- dostatek čerstvého ovoce a zeleniny
- kvalitní bílkoviny včetně vajec, mléčné výrobky
- vláknina, obilniny a tuky s obsahem nenasycených mastných kyselin
- oříšky, lněná semínka, olivové i ostatní rostlinné oleje