Ahoj! už zní na většině hlavních toků. I když se kvůli očekávanému suchu nepočítá s vysokými vodními stavy, s výjimkou přívalových dešťů, největší rizika s sebou nese splouvání největších atrakcí - jezů. V loni zasahovali hasiči celkem u osmi vodáckých nehod, z nichž sedm se stalo na jezech. Ze čtyř mrtvých vodáků skončili dva svůj život na jezu.
Nejtragičtější nehodou se stalo koupání dětí na jezu Heřmaň na Blanici, které vstoupily do jezu za zvýšeného průtoku. Zachránit se je pokusilo několik lidí včetně jejich otce, který nakonec utonul. "Opět se potvrzuje pravidlo, že na nebezpečných jezech, které jsou označeny a doplněny výbavou pro laickou záchranu nedochází k nehodám a nemusí na nich hasiči zasahovat. Jejich zabezpečení tak mělo smysl," říká instruktor vodní záchrany a hlavní zástupce iniciativy Nebezpečné jezy, Petr Ptáček. Druhá smrtelná nehoda na jezu se stala na horní Otavě, když se posádka lodi převrátila během jarního tání na jezu Radešov.
Tragické nehody se podle Ptáčka obvykle stávají na jezech, kde dojde vlivem bouřky nebo silného deště k rychlému vzestupu hladiny, jinak jsou po většinu roku téměř bez vody. V Česku je na 150 nebezpečných jezů a propustí, které jsou zpravidla osazeny výstražnými cedulemi a pokyny, jak se u nich chovat. Řada z nich je už také vybavena záchrannými prostředky: speciálními plovoucími podkovami a házecími lany. Zkušení vodáci radí, že pokud si vodák není jistý, vyplatí se raději jez přenést a nastoupit do lodě zase pod ním. "Není žádná ostuda být opatrný," říká legenda vodního slalomu Štěpánka Hilgertová.
K vodě patří i "Na zdraví!"
K vodáctví patří chtě nechtě také pivo a jiné alkoholické nápoje. Loni rozhodli zákonodárci, že případná konzumace alkoholu na vodě se penalizovat nebude. "Nedá se zapřít, že alkohol prostě ke sjíždění řek patří," připouští olympijský medailista, mistr světa i Evropy ve vodním slalomu Jiří Prskavec, jenže současně dodává: "Ale alkohol by měl přijít ke slovu přiměřeně až večer u táboráku, nikoli během samotné plavby." S tím souhlasí i Petr Ptáček, který varuje, že s každým douškem mizí zábrany a respekt před vodním živlem, který pro nás není přirozeným prostředím. Také to podstatně ovlivňuje schopnosti řídit loď a správně odhadnout rizika.
I rekreační vodáctví může přinést úrazy s dlouholetými i trvalými následky. Proto je dobré počítat úrazovým pojištěním "Důležité je správné nastavení pojistných částek, aby vystačily na kompenzaci příjmu a na případné vícenáklady po úrazu. Za úraz se zde považuje i tonutí, které může mít fatální následky pro další život," vysvětluje Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA. Podle ní je potřeba vzít v potaz také odpovědnost za situace, kdy vodák neúmyslně způsobí někomu jinému újmu na zdraví nebo škodu na majetku. "Vzhledem ke stoupajícím částkám různých druhů odškodnění, zejména u škody na zdraví osob, je zapotřebí volit vyšší pojistné částky, minimálně tři až pět milionů korun," říká Svobodová.
Instruktoři vodácké záchrany doporučují i rekreačním vodákům vyzkoušet si například zvrhnutí lodi nanečisto a záměrně, aby posádka věděla, jak člověka zaskočí studená voda, jak rychle může uplavat pádlo nebo výbava, jak udržet loď plnou vody a následně ji zase zprovoznit. Vesty ve správné velikosti a s patřičným výtlakem by podle nich měly být samozřejmostí i na českých letních řekách. Hlavně kvůli jezům je podle expertů vhodné do lodi připnout také házecí pytlík s odvíjecím lanem, které se v případě potřeby hází tonoucímu.