Modelář Marek Šátka z Chomutova dokončil stavbu německé válečné lodi Bismarck. Na zmenšeninu bitevního kolosu padlo přes 85 tisíc starých haléřových mincí. Lodi dlouhé 252 centimetrů nechybí rádiové věže, děla, záchranné čluny či dvě malá letadla, vše je slepeno z desetníků, dvacetníků a padesátníků.
"Byla to výzva," řekl k tomu, proč si vybral jako vzor na svou dobu výjimečně opancéřované plavidlo, které 27. května 1941 kleslo ke dnu po útoku britské flotily. Model lodi nazvané po kancléři Ottovi von Bismarckovi je v poměru 1:100 a váží zhruba 80 kilogramů. Šátka ho stavěl několik měsíců, práci musel i přerušit, protože mu došly haléře.
Celé dílo je sestaveno z 24 880 padesátníků, 27 665 dvacetníků a 32 749 desetníků. Všechny musel očistit a slepit, přitom některé lepil vícekrát. "Třeba příď či záď jsem boural, protože se mi práce nelíbila," poznamenal modelář. Na stavbu spotřeboval 36 litrů toluenu a přes 14 litrů lepidla.
S Bismarckem by se chtěl Šátka dostat do Guinnessovy knihy rekordů. Skončit může model u nějakého sběratele. "Cenu zatím nedokážu odhadnout, hodnotu má numismatickou a modelářskou," podotkl Šátka. Už předtím vytvořil z haléřů model hradu Karlštejn, budovy amerického Bílého domu nebo Titaniku. "Všechny modely jsem musel rozebrat a mince vyčistit, abych je použil ke slepení Bismarcku, haléře jsou totiž už nyní nedostatkovým zbožím," vysvětlil modelář.