Návrhářka Beata Rajská ve čtvrtek představila svoji novou kolekci s příznačným názvem Kulty. Je inspirovaná módou čtyřicátých a padesátých let i stylem Marilyn Monroe. Velí dámám nosit bílé pánské košile i vojenské bundy.
Křehké modely inspirované kultovními osobnostmi i symboly minulého století představila Beata Rajská v budově, která je jakýmsi mozkem leteckého provozu na letišti v Jenči u Prahy. "Přehlídku se snažím vždy dělat s filozofickým podtextem. Napadlo mě, že všichni podléháme nějakým kultům," řekla Rajská.
Jednu z módních řad nové kolekce Rajská nazvala Norma, tedy pravým jménem filmové hvězdy Marilyn Monroeové. "Je tam propojení politických i uměleckých kultů," uvedla. Inspirovala se ale prý i mužskými kultovními vzory, které ji motivovaly k vytvoření dlouhých bílých košil pro dámský šatník. Modelky je předvedly v kombinaci se stylovým spodním prádlem a punčochami, které rovněž patří k tvorbě návrhářky.
Dámské sukně Rajská přizpůsobila stylu 40. a 50. let minulého století. "Sukně jsem hodně prodloužila. Jsou mezi nimi kolové i 'áčkové'. Také šaty mají různé délky - ke kolenům, nad kolena i pod kolena," uvedla. Z materiálů použila hedvábí v mnohdy velmi netradičních pastelových barvách, ale také kůže v kombinaci s hřejivou vlnou či úpletem. "Kolekce, která vychází z vojenských uniforem, je nazvaná Montgomery a je ovlivněna klasickými vojenským kabáty. Kůže i vlna se vždy vyskytovala na uniformách," zdůraznila návrhářka.
Elegantní a vyzývavou módu Rajská předvedla v řadách nazvaných Ekvivalent, Bella Mafia i Sabrina. Kult krásných a silných žen z 50. let pak přenesla do nostalgické kolekce Horalka. "Pas je v pase, boky jsou boky a kanýrky mohou být klidně i ve výstřihu," vysvětlila. Materiál, z něhož tuto kolekci připravovala, jí prý silně připomínal zástěrové šaty z dětství.