Zatímco s grafickými designéry spolupracuje 40 procent českých firem, na vývoji produktů se s produktovými designéry radí pouze sedm procent podniků. Uvedla to společnost Czechdesign, která se věnuje podpoře designu. Nadcházející přehlídku Designblok chce proto s jejími pořadateli otevřít nejen milovníkům designu, ale také firmám. Designblok, jehož se pravidelně účastní vedle tvůrců také kolem 70 firem, se uskuteční 26. až 30. října na holešovickém Výstavišti.
"Firem, které umí design efektivně zapojovat do svých projektů, je stále málo. Konference Design & Business talks představí špičkové designéry a úspěšné manažery firem, kteří budou s účastníky semináře sdílet své úspěchy, ale i chyby," uvedla Jana Vinšová z Czechdesignu. Kromě ní na konferenci vystoupí třeba ředitel marketingu společnosti TON Jan Juza.
Společnost TON z Bystřice pod Hostýnem, která je jedním z několika světových výrobců ohýbaného nábytku, s designéry spolupracuje dlouhodobě a za své výrobky získává ceny, a to nejen designérské. Firma loni meziročně zvýšila zisk o 13 milionů na více než 44 milionů korun. Téměř 75 procenty se na tržbách podílely zahraniční trhy, TON dodává výrobky do zhruba 60 zemí. Na vývoj loni TON uvolnil 2,44 milionu korun, spolupracuje s českými i zahraničními designéry a účastní se třeba prestižního veletrhu Salone del Mobile v Miláně.
Ústředním tématem 19. ročníku Designbloku je jídlo. "Uvede instalace rekordního počtu 304 designérů, módních návrhářů a designérů šperku," sdělila za pořadatele Barbora Švehlová. Festival představí novinky českých i zahraničních designérů a výrobců v nábytku, svítidel nebo bytových doplňků, módy, šperku, dětských hraček, knih či elektroniky. Účastníci budou z deseti zemí.
Průmyslový palác se promění v Superstudio, kde návštěvníci najdou novinky firem, a Openstudio s tvorbou 169 designérů, studií, škol a módních návrhářů. Letos obnovená tradiční sklářská značka Rückl například vystaví novou kolekci broušeného skla od Ronyho Plesla.
Vedle volné tvorby výstava ukáže proměny srdce od několika tvůrců, kteří umělecké variace lidského srdce ze skla, oblečení či šperků navrhly pro kampaň Žiješ srdcem. Ta učí lidi předcházet a včas odhalit kardiovaskulární onemocnění i jak se mají lidé zachovat, pokud se s infarktem či mrtvicí setkají. Designblok ukáže srdce od Liběny Rochové, Maxima Velčovského, Studia Dechem, Janji Prokić, značky Zorya či Studia Vrtiška-Žák. Na konci listopadu se jejich díla vydraží.
Designblok zve na tři stovky tvůrců, chce pomáhat i firmám
Relax
4. 10. 2017 09:32Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík