Do Síně slávy českého designu bude za své celoživotní dílo uveden in memoriam architekt a designér Bořek Šípek. Ocenění udělované v rámci cen Czech Grand Design dostane 19. března ve Stavovském divadle při vyhlašování vítězů letošního ročníku. "Bořek Šípek zemřel 13. února. Důležité však je, že o ocenění věděl a mohl se z něj těšit. Pro ocenění si přijdou jeho synové," sdělila za pořadatele Barbora Švehlová.
Doplnila, že jde o první významné ocenění Bořka Šípka v jeho vlasti. "Jsem ráda, že jsem to panu profesorovi Šípkovi mohla sdělit. Volala jsem mu na začátku ledna a měl velkou radost. Ještě jsme stačili natočit filmovou vizitku pro slavnostní ceremoniál," řekla Jana Zielinski, ředitelka pražského Designbloku a členka přípravného výboru Cen Czech Grand Design.
Šípka k celoživotní lásce ke sklu inspirovala jedna z legend tuzemského sklářského výtvarnictví, René Roubíček. Šípek v jeho rodině vyrůstal poté, co osiřel. V 19 letech společně se svou sestrou emigroval do Německa, kde vystudoval architekturu a filozofii. V 80. letech se přestěhoval do Amsterdamu, kde založil vlastní studio Alterego.
"Jeho kariéra stoupala do takových výšin, jako se to zatím žádnému českého designérovi nepovedlo. Jako svého dvorního návrháře si ho vybrala prestižní italská společnost Driade a pracoval i pro další špičkové firmy jako je Vitra nebo Wittmann," připomněla Švehlová. Šípek vytvořil architekturu butiků pro Karla Lagerfelda a jeho díla nakupovala prestižní muzea.
Sám se považoval především za architekta, v Čechách je ale znám hlavně jako designér skla. Po revoluci se stal za prezidenta Václava Havla hlavním architektem Pražského hradu a byl po Josipu Plečnikovi jediným architektem, který významným způsobem zasáhl do podoby interiéru Hradu.
Šípek byl profesorem na UMPRUM a univerzitě ve Vídni, byl i děkanem Technické univerzity v Liberci. Od roku 1991 spoluvlastnil sklárnu Ajeto a v posledních letech vedl vlastní huť Anežka. Byl rovněž držitelem mnoha zahraničích ocenění.
Do Síně slávy českého designu byli za deset let trvání Cen Czech Grand Design uvedeni kromě Reného Roubíčka průmyslový designér Stanislav Lachman, architekt Jan Kaplický, typograf a grafický designér Jan Solpera, typograf a grafický designér Zdeněk Ziegler či designérka Libuše Niklová.