Tématu dětství se věnuje letošní přehlídka užitého umění, nábytku, doplňků a módy Designblok. Hlavní výstava šestnáctého ročníku se bude konat v budově bývalé základní školy v Mikulandské ulici a podle pořadatelů jí bude vládnout koncept a hra.
Designu budou patřit i další tři expozice v netradičních prostorách, módní přehlídky budou opět v kostele sv. Šimona a Judy na Starém Městě. Svou tvorbu v Praze představí několik významných zahraničních tvůrců a poprvé letos dostali prostor i amatérští designéři. Designblok potrvá od úterý do neděle.
"Po loňském 15. ročníku, který byl věnován ikonám, jsme měli pocit, že Designblok je příliš vážný. Chtěli jsme ho odlehčit a hrát si... a udělali jsme dosud největší Designblok," řekla novinářům ředitelka přehlídky Jana Zielinski.
Budova někdejší základní školy v Mikulandské se po přestavbě stane sídlem dílen UMPRUM. Pro Designblok je jedním ze Superstudií, tedy místem, kde se představují desítky tvůrců, výrobců či značek. Hlavní výstavu pro Superstudio Hra připravili kurátoři a designéři z Česka, Polska a Rakouska. Vedle hravých konceptů pro dospělé je připraven třeba výběr švédských hraček od galeristy Stefana Nilsena, Maxim Velčovský umístil instalaci pro Vitru do koruny stromu na nádvoří a výstava Vojna a mír představí polský a československý design padesátých a šedesátých let dvacátého století.
Podobně jako školu využívají pořadatelé secesní hotel Evropa na Václavském náměstí, také ho čeká rekonstrukce, po šest říjnových dnů se ale promění v Superstudio Evropa. Každý z pokojů nabídne instalaci některé ze značek či výrobců interiérového designu, nábytku, svítidel či doplňků. V jednom z nich představí svou instalaci jeden ze zahraničních hostů, italský designér Ferruccio Laviani. Pořadatelé ale slibují připomenout i legendární gastronomii hotelu Šroubek, jak se Evropa dříve podle svého majitele jmenovala.
Designblok má podporu Prahy, kromě víceletého grantu mu město půjčuje prostory, letos je to vedle kostela sv. Šimona a Judy Dům u Minuty. Otevře se v něm Openstudio, které nabídne autorskou volnou tvorbu designérů z patnácti zemí nebo výstavu ze soutěže evropských diplomových prací v oblasti produktového designu a módy. Soutěže se zúčastnili studenti ze třinácti evropských zemí, vítězové budou vybráni v závěru Designbloku. Módním tvůrcům bude předtím v sobotu patřit ještě molo v kostele sv. Šimona a Judy; svou tvorbu tam od pátku budou představovat i etablovaní čeští návrháři včetně Hany Zárubové a Moniky Drápalové.
Posledním místem Designbloku je - kromě šesti desítek obchodů a showroomů v Praze - Art House v Colloredo-Mansfeldském paláci. Je určen pro projekty na pomezí designu a umění, svou kolekci skla pro značku Křehký v něm uvede nizozemská designérka Ineke Hansová a zájemci v něm uvidí fiktivní byt sběratele.