Veletrh v Brně
Hodinky s mechanickým strojkem zažívají renesanci
21.10.2017 06:00
Hodinky s mechanickým strojkem nejsou ani v době moderních technologií přístrojem do muzea. Naopak. Podle pořadatele čtvrtého ročníku Veletrhu hodinek SEW Jana Pokorného zažívají renesanci a mnozí lidé, kteří hodinky stále nosí, jim dávají přednost. Pořád se vyvíjejí a je v nich daleko větší hodnota, řekl. Lidé mohou vidět v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu luxusní a výjimečné hodinky od 34 značek ze sedmi zemí.
"Když přišly na trh chytré hodinky, všichni si mysleli, že mechanické hodinky skončí. Ale lidé je chtějí a pořád se vyvíjejí dál," řekl Pokorný. Dnes existují takové, které se natahují přes korunku, nebo mají rotor a natahují se samy.
I když je řada lidí, pro které jsou hodinky primárně ukazatelem času, snaží se výrobci nabídnout zákazníkovi nějakou přidanou hodnotu. "Vyvíjejí vlastní strojky, mají malovýrobu, dělají hodinky na zakázku, mají zajímavé technické provedení, mají různé funkce," uvedl Pokorný.
Poznamenal také, že hodinky jsou dnes vnímány jako pánský šperk. "Každý však hledá něco jiného. Někdo jde po zajímavém strojku, někdo po designu, někdo po funkcích. Můžou to být stopky, budík či tourbillon," zmínil Pokorný zařízení, které kompenzuje rozdíly chodu v různých polohách. Zákazníci se liší také v tom, že někteří cílí na nejdražší hodinky, aby je mohli ukazovat, jiní už vybírají složitěji. "Lidi, kteří si prošli vývojem, zajímá například menší značka, ke které mají vztah, zajímá je nějaký příběh, zajímají je technické komplikace hodinek," uvedl Pokorný.
Velkou novinkou letošního veletrhu jsou hodinky od značky Zenith, které mají nově vyvinutý strojek. "Říká se, že je to technická revoluce. Jde o mechanický strojek bez oscilátoru s frekvenci 15 Hertz. Jsou asi nejpřesnější a mají nejvyšší frekvenci. Jde o měsíc starou novinku, která by mohla kompletně změnit přístup k výrobě těchto strojků," řekl Pokorný. Předpokládá, že stejně jako v minulosti se budou ostatní výrobci snažit novinku napodobovat a nabízet ji také.
Každá značka na veletrhu vystavuje kolekci 20 až 40 hodinek a jsou kromě Česka a Slovenska i ze Švýcarska, Německa, Japonska, Francie a Dánska. Nejlevnější hodinky, které lze vidět v Brně, stojí okolo 10 tisíc korun, dražší mohou stát statisíce i miliony korun. Zatímco na první ročník přišlo 800 lidí, loni jich bylo 1500 a Pokorný očekává, že letos bude návštěvnost dál růst. "Veletrh si získal oblibu a jezdí sem, dá se říci, všichni fanoušci hodinek z Česka i ze Slovenska," řekl.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.