Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou chce návštěvníky okouzlit perličkami. Nová výstava představuje velkou část sbírky francouzského sběratele Bertranda Frieda. Ukazuje, že skleněné perličky nemusejí najít uplatnění jen na šatech nebo ve špercích, ale šikovné ruce z nich umí vytvořit kytice kouzelných květů, vějíř nebo třeba náprstek.
Výstava Okouzlení perličkami začíná ve čtvrtek 5. listopadu. Před rokem muzeum vystavovalo tisíc perličkových kabelek a kvůli velkému zájmu ji muselo i prodloužit. "Tato výstava není věnována výšivkám, je věnována nejrůznějším kuriozitám, které jsou z perliček vyrobené všemi různými technologiemi. Kromě výšivek a kabelek se tu najde spousta dalších předmětů jako boty, obrázky, servírovací kroužky, také třeba obal na pero," řekla dnes při instalaci výstavy ředitelka muzea Milada Valečková.
Drobné skleněné perličky lákaly šikovné ruce po staletí, perly z různých materiálů jsou oblíbené v celém světě, v některých oblastech už od starověku.
K rozmachu domácího zpracování perliček výrazně přispěly v polovině 19. století ženské časopisy a magazíny, které otiskovaly předlohy a návody na výrobu rozmanitých předmětů a dekorací. Měly také vliv na šíření nových technik zpracování a jejich zdokonalování. Z perliček vznikala i originální díla, jež ukazovala zručnost autorky.
Většina předmětů, které jablonecké muzeum představuje, je ze soukromé sbírky Bertranda Frieda. Vytvářet ji ale začal už jeho otec."My jsme ze sbírky vybrali několik stovek zajímavých předmětů, které se přivezly do Jablonce a jsou vůbec poprvé vystaveny na veřejnosti," uvedla Valečková. Na výstavě má několik favoritů, okouzlily ji hlavně korálkové kabelky v jemných pastelových barvách. "Zajímavé budou pro návštěvníky možná i perličkové střevíčky, které nesou značku Cinderella, tedy Popelka," dodala.
Friedové jsou spjati s významnou francouzskou exportní firmou Fried Frères. V Jablonci měla v letech 1896 až 1939 svou pobočku. Firma byla a stále je pravidelným odběratelem českých perliček, které vedle skleněných knoflíků, kamenů a luxusní bižuterie patří mezi její typické zboží. Dnes má podnik jiné vlastníky, stále ale spolupracuje s firmou Preciosa Ornela. Díky spolupráci s Preciosou vydává muzeum k výstavě i katalog, který představuje sbírku a jejího majitele, ale také použité výtvarné techniky.